quester jak myslisz czy Zenerkami podwajając napiecie dla przekaźników działało by to wszysztko?
bo mam przekaźniki dobre na 24V i szkoda mi ich nie wykorzystać i do tego kupywać nowe.
No i do jakiego napięcia działa ten układ ( o ile istnieje taki parametr :) ), tzn jeżeli końcówka zasilana jest np: 80V czy to nie przeszkadza?
Otóż podniesienie napięcia zasilania wymaga wymiany 7812 na 7824 Teoretycznie zatem można mu podnieść napięcie na tyle, żeby wysterować przekaźniki 24VDC... jest tylko jedno ale: trzeba pozmieniać rezy: R3 (na zasilaniu cmos'a żeby go nie sfajczyło) i rezystory dla LEDów oraz buzzer. Tak na pierwszy rzut oka wygląda na to, że to wszystko natomiast nie "wgryzałem" się w ten układ zbyt dokładnie.
Boogey, oczywiście tak jak napisałem udostępnię pełną dokumentację ale dopiero po testach - nie chcę narażać Userów forum na wyrzucanie kasy w błoto jeśli okaże się, że jest jakiś błąd na PCB albo układ nie spełnia swojego zadania lub po prostu w ogóle nie działa.
Hm .. z tego, co widzę, jest to zwykły układ zabezpieczenia przed DC na wyjściu ... No dobra, pomińmy bajer z diodami. A poco jest układ opóźniający załączanie kolumn? On jest w Uniampie ...
Dlatego ja wolałbym poczekać na dokumentację układu Irka, który wykonał takowy, a elementy do niego będą kosztowały grosze ...
PS: Quester, nie myśl, że chce kogoś tutaj przegabywać :P Po prostu mówię, co myślę
cudny90, doskonale Cię rozumiem. Spójrz jednak na problem z innej strony. UniAmp (jakkolwiek dobry nie jest - a jest dobry i to nie ulega wątpliwości) nie jest przecież jedynym na świecie wzmakiem DIY odpalanym przez internautów. Ci uruchamiają także końcówki mocy pozbawione wszelakich zabezpieczeń (także przed stukami w głośnikach), a legitymujące się sporą mocą i wówczas układ, który zamierzam uruchomić ma rację bytu (dla przypomnienia: zabezpieczenie DC + delay + softstart trafa). Nigdzie nie napisałem, że jest to "protekcja do UniAmpa" bo byłby to przerost możliwości nad zdrowym rozsądkiem (jak sam słusznie zauważyłeś) :)
... co nota bene wcale nie przeszkadza w podłączeniu tej protekcji także do UniAmpa jeśli ktoś ma takie życzenie - to już sprawa "budowniczego" wzmaka :lol:
dj_zibi, a masz "pod ręką" jakiś uniwersalny zasilacz, który na wyjściu da 2x12VDC (stabilne) o nieomal dowolnym napięciu wejściowym (powiedzmy w zakresie od 2x24VAC do 2x100VAC) ? Jeśli tak to z przyjemnością "wkompiluję" ten zasilacz w omawianą protekcję.
P.S. cudny90, ludziki lubią świecidełka (a propos led'owego bajeru) :lol:
A, tu jest jeszcze softstart nie doczytałem No to softstart by mi się przydał ...
Myślę, że znalazłby się na forum ktoś, kto jest w stanie przerobić ten układ na potrzeby userów, którzy posiadają Uniampa A niech ma Irek konkurencje! :lol: ( joke )
Quester odpowiednie oporniki + stabilizator :mrgreen: stabilinie i tanio. Nie wiem jak tu ale spokojnie do podobnego zabezpieczenia stosowałem oporniki i zenerke:)
dj_zibi, mam propozycję. Jak odpalę pierwszy prototyp i to ustrojstwo zadziała to pokombinujemy z zasilaniem ok ? Gdyby się faktycznie udało to funkcjonalność protekcji tylko zyska :)
Dokładnie, naprawdę używam przerobionego zabezpieczenia od altrona i tam jest tylko opornik + zenerka, lepiej bedzie zrobic na stabilizatorze taniej etc. Podobnie mam teraz zasilany filtr DP w subie opornik + stab. Zresztą irek pewnie wpadnie i sie wypowie.
Jeśli można wyrazić swoje zdanie.
To układ jest trochę przekombinowany. Opóźnione załączenie i szybkie wyłączenie, a także soft-start trafa nie wymagają dodatkowego zasilania. Kontrola DC na wyjściu także lecz można ją dać ze wzg. bezpieczeństwa tak aby uszkodzenie szyn zasilających nie wpływało na pewność wyłączenia - można również dobrać odpowiednio poziomy zasilające przekaźnik. Do wykonania logiki można wykorzystać diody, nie bramki.
20Hz, bez urazy ale zawsze mnie zastanawia fakt, że jak ktoś podejmie się realizacji pewnej idei to zawsze znajdzie się ktoś inny, kto uważa że coś jest nie tak jak powinno być, że można zrobić lepiej, łatwiej i taniej... tyle, że jakoś finalnych efektów nie zauważam. Nie mogę odnaleźć tych doskonałych układów elektronicznych.
Tak jak napisałem - nie chcę aby ta wypowiedź miała zabarwienie pejoratywne ! Nie jest ona wymierzona w Ciebie. Spójrz jednak na to krytycznym okiem :) Szczerze mówiąc nie mam nic przeciwko by ktoś na kanwie tego układu zaprojektował znacznie lepszy, nie wymagający dodatkowego zasilnia, tańszy i prostszy w wykonaniu... no i oczywiście niezawodny i skuteczny.
Nawiasem mówiąc 4093 kosztuje ok. 0,50 zł więc nie jest to jakiś kosmos :) Softstart faktycznie można zrobić na zwykłym NTCu tyle, że te z czasem dość mocno zmieniają parametry i sądzę, że jeśli stawiamy na niezawodność i trwałość to zwykły rez + delay na przekaźniku jest o niebo lepszy.
Quester źle mnie chyba zrozumiałeś, moje uwagi dotyczące zasilania były tylko po to by zmniejszyć koszta i ew. rozkład kabli "wysokiego napięcia" w obudowie.
Ależ ja nie mam nic przeciwko twojej inicjatywie - a nawet ja wspieram :wink:. Ja także wykonywałem płytki w zakładach i wiem, że gro kosztów stanowiło wykonanie klisz, które można potem powielać bez tych kosztów. Więc może warto spojrzeć na inne układy i uda się zmniejszyć wymiary, koszty.
O ile bramki logiczne nie są drogie to są w obudowie DIL 14, natomiast 3x 1N4148 :mrgreen:.
Żeby nie należeć do grupy krzykaczy bez rezultatu :razz: parę schematów:
....jeśli tylko będę mógł dodawać pliki :roll:.
Inicjatywa fajna, ale nie myśleliście nad SMD? Jako alternatywa dla płytki dwustronnej. Ja już bym wolał lutować SMD na jednostronnej niż robić płytkę dwustronną. Bo jednostronną jestem w stanie zrobić. Jeżeli to wyjdzie jako kit, to spoko, ale z tym bym się wstrzymał, bo może można to uprościć i ulepszyć.
Hehe przyszedł mi do głowy pomysł z przetwornicą obniżającą napięcie, działającą w zakresie 20-100V . Ale to skomplikowałoby nieco układ... Na liniowych stabilizatorach, przy ponad 50V, traciłoby się naprawdę za dużo mocy, wtedy już lepiej oddzielny transformator. W sumie chyba najlepiej korzystać z dodatkowego uzwojenia transformatora głównego.
Może zainteresujcie się układem qPC1237
Stary, dobry i prosty układ wyspecjalizowany do zabezpieczeń końcówek.
Na podanym niżej schemacie wyprowadzenie 1 jest nie wykorzystane ale można podłączyć pod nią zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
Jak widać schemat i płytka różnią się sposobem podłączenia przekaźnika-to moja wina bo próbowałem coś kombinować pod swój zestaw ale przerwałem temat, ale jeśli zechcecie się w to bawić to układ jest na tyle prosty :)
Nota katalogowa dostępna na goglach.
Sposób na zabezpieczenie na zwarcie na 3 tranzystorkach można dorobić wg. schematu:
dj_zibi, przecież nie zanegowałem Twojego pomysłu - wprost przeciwnie :)
20Hz pewnie masz rację, jednak ze schematów, które posiadam w swoim prywatnym "archiwum" ten wydał mi się najciekawszy funkcjonalnie. Co do CMOSa i 1N4148 masz rację, ale mnie wiedzy nie wystarczy by zrobić tę "podmiankę" więc w wolnej chwili może spróbujesz zmodyfikować ten schemat ?
BTW: schematy możesz wrzucić na imageshack'a i podlinkować
ptolek, a próbowałeś kiedyś projektować PCB dla SMD ? Wbrew pozorom jest to dużo trudniejsze niż dla elementów przewlekanych ze względu na fakt mniejszej możliwości przeprowadzania ścieżek pomiędzy padami elementów. Poza tym dwustronność tej płytki wynika z chęci utworzenia jak największej szerokości ścieżek tam, gdzie płynąć mogą spore prądy. Można tę płytkę zrobić jednostronną wykorzystując kilka zworek i nie widzę przeszkód by w wolnym czasie spróbować. Dwustronne PCB dla stosunkowo prostych układów projektuje się szybko przy dość małych gabarytach płytki, a do tego właśnie się dąży w prototypie, który i tak nie wiadomo czy w ogóle zadziała. Nawiasem mówiąc schemat jest udostępniony, więc możesz spróbować swoich sił w projektowaniu płytek drukowanych pod SMD i wtedy przekonasz się jak to "boli" :)
A na koniec dodam, że wielu Forumowiczów (nic Im nie ujmując) ma problemy z lutowaniem przewleków, więc chyba SMD nie jest dobrym pomysłem
marusmk bardzo fajny układzik ! Moim zdaniem wart wykonania jednak nadal to co mnie przekonuje w układzie przeze mnie pokazanym to funkcjonalność: delay, softstart i DC protect. Nie często się spotyka taką kompilację, a zestawienie tych właśnie funkcjonalności predysponuje układ do każdego amatorskiego wzmacniacza dużej mocy z niedoborem zabezpieczeń czy układów dodatkowych typu "ciche załączanie i wyłączanie". Nawiasem mówiąc chętnie bym w przyszłości dodał do tego układu jeszcze automatyczny włącznik końcówki mocy (detektor sygnału niskopoziomowego) :lol:
marusmknadal to co mnie przekonuje w układzie przeze mnie pokazanym to funkcjonalność: delay, softstart i DC protect.
No ale w nocie chyba (bo marnie u mnie z angielskim) pisze że to wszystko to ma.
Nawet stałe + i - na wyjściu wykrywa bo nie we wszystkich układach tak jest.
Nie to że się z tobą nie zgadzam-bo ze mnie elektronik jak z koziej dupy trąba :) i może przez to nie łapie tematu :(
Mysle ze Quester to co zaproponował to niech zostanie, zaraz wpadnie ktos i powie ze mozna to samo zrobić na 3 tranzystorach + scalak za 30 groszy, a to jest tańsze niz qPC czy upc.
Skomentuj