Przy tej kwocie ciężko coś wybrać na naszym rynku. Do 200 zł są tang-bandy , dalej ten STX i długo długo nic i jako pierwszy pojawia się b200 i inne drogie głośniki.
Jeżeli nie przeraża cię wizja zapłacenia ciut drożej to może pokusić się o kupno fostexów ? Można je nabyć bez problemu np w Niemczech a w cenie do 300zl za szt wybór będzie już całkiem znośny a głośniki są na pewno dobre :) . W necie na fostexy znajdziesz od groma projektów.
Jeżeli brać TB to może W4-1320 ? Jest dość drogi ale ch-kę ma bardzo ładną i wyrównaną. Mankamentem wszystkich TB jest rozmiar. Maksimum 4 cale, poza jednym absurdalnie drogim modelem 8 calowym. 4" to naprawdę mało, w końcu to tylko 100mm i tu nie ma cudów, krzesanie z tego basu będzie wyzwaniem ale na pewno trochę się go uda wyciągnąć. Ja kiedyć z 3 calowego TB zszedłem do 60Hz -3dB! Fakt to był kres jego możliwości a obudowa to była bardzo przerośnieta TL'ka. Naprawdę przydało by im się w ofrcie 5-6 cali dobrej szerokopasmówki.
TB nie robi szerokopasmowych glosnikow po to, zeby robic na nich kolumny w TLce. One maja sluzyc jako dobre przetworniki do malych monitorow, ewentualnie jako sredniaki. Dobrych 4"+ tutaj sie nie uswiadczy bo to jest nieoplacalne dla firmy.
Malutkie TB to bym sobie odpuscil prawde mowiac, generalnie jakos nie przepadam za dzwiekiem tak malych glosnikczkow. Mysle, ze lepiej inwestowac w cos minimum od 5 cali w gore, nawet 8 cali. Cube audio f155 tez bardzo dobra opcja.
Malutkie TB to bym sobie odpuscil prawde mowiac, generalnie jakos nie przepadam za dzwiekiem tak malych glosnikczkow.
Poniekąd rozumiem Twoją opinię. Mam pewne doświadczenia z Tang-Bandami i mogę spokojnie o nich powiedzieć, że to dobre głośniki o naprawdę zadowalającym dźwięku, jednak podstawowa ich wada (wynikająca z małych Sd) to niewielka dynamika, która to prawdopodobnie kreuje Twoją opinię o brzmieniu. Twierdzę tak, ponieważ w mojej subiektywnej opinii ich charakterowi brzmienia nie da się nic zarzucić (biorąc pod uwagę ich cenę).
Naprawdę przydało by im się w ofrcie 5-6 cali dobrej szerokopasmówki
T-B ma w ofercie bardzo dobry przetwornik szerokopasmowy w rozmiarze 5": W5-1611SA. Brzmi niesamowicie (miałem okazję go chwilę posłuchać przy okazji któregoś pobytu w Niemczech) jednak cena skutecznie zniechęca do zakupu
No wszystko ladnie pieknie, lecz to dalej glosnik szerokopasmowy przetwarzal najszersze pasmo. Oczywiscie rowniez jestem zdania, ze dolozenie odpowiedniego superwysokotonowca do szerkopasmowki, ktora nie siega zbyt wysoka da poprawe dzwieku.
Ja wcale nie sugerowałem jakiejkolwiek tezy :). Podałem jedynie artykuł, w którym opisana jest sytuacja, kiedy ludzie posłuchali i sami wyciągnęli wnioski, skutkujące takimi a nie innymi decyzjami :).
A ja nawet sam byłem w salonie w którym owy "audio szołek" się odbywał, choć nie na tym samym spotkaniu :).
Przeczytałem prawie cały temat i przychylam się do opinii Profesjonalisty że wiele zależy od rodzaju muzyki którego słuchamy. Sprawdziłem podstawowe pasmo większości instrumentów akustycznych - z góry, prawie wszystkie kończą się na góra 4kHz. Wyjątkiem są organy. Z dołu najbardziej wymagające są - organy i kontrabas. Jeśli słuchamy muzyki akustycznej to głośnik szerokopasmowy wymaga raczej wspomagania z dołu niż z góry. Optymalnym wyborem w tym wypadku wydaje się niewielka szerokopasmówka wspomagana z dołu większym głośnikiem. Może układ aktywny z podziałem ok.100 Hz, a może pasywna filtracja z dobrym filterem dolnoprzepustowym drugiego rzędu i pojedynczą pojemnością w gałęzi szerokopasmowej (wykorzystany naturalny spadek charakterystyki)?
Mnie też ostatnio przyszło do głowy dodanie "niższego dołu" do swoich kolumn i zacząłem zastanawiać się nad subwooferem np. na TIW 200 czy 250. Z drugiej strony nie chciałbym czegoś zepsuć, ktoś już może przećwiczył podobną kombinację?
Jak Ci brakuje dołu to właśnie po to buduje się subwoofery...
No co Ty nie powiesz
Nie tyle, że jakoś bardzo i w każdej sytuacji brakuje dołu, co chciałbym uzyskać niższe zejście. Stąd pytanie czy ktoś może bawił się w kombinację szerokopasmówki w TL z subwooferem... Powiedzmy, że do składzików jazzowych jest w tej chwili ok, ale muzyka organowa pozostawia niedosyt
ale jak chcesz aktywnego suba z dolu to po co ci szerokopasmowka w tl?
Szerokopasmówki w TL już mam i zastanawiam się nad dodaniem do zestawu suba.
Po co? Żeby rozciągnąć pasmo jeszcze bardziej w dół. Czy naprawdę tak niewyraźnie to napisałem w poprzednim poście? :/
Mysle, ze warto poczekac na wieksze modele AWX skoro masz juz F155. Daloby to spora szanse na dobre dopasowanie suba do szerokopasmowcow. Druga sprawa jest obudowa dla suba, ja proponowalbym rowniez TL.
Skomentuj