Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Fornirowanie - kleje, metody docisku oraz jego łączenia
Collapse
X
-
Popytaj w swoim miescie, w stolarniach. Teraz ludzie maja prasy prozniowe. Wrzuci pod prase, na bialy klej i bedziesz mial przyklejone tiptop.
-
U tutaj mnie zaskoczyłeś, myślałem że modyfikowany jest trudniejszy ze względu na fizelinę.
Zostaw komentarz:
-
Nie ma szans, aby zrobić tak dużą powierzchnię w domowych warunkach. Oddaj największe elementy na prasę, zapłacisz grosze i będziesz miał pewność.
Zostaw komentarz:
-
Mnie fornir na stole zaczął się rozjeżdżać na łączeniach, prawdopodobnie od ciepła. Klejony był chyba rakolem. Na to 2 warstwy lakieru.
- - - - - aktualizacja - - - - -
Może lepiej robić to z jednego liścia lub zszywać liście.
Zostaw komentarz:
-
Witam,
Pytanie zwiazane z fornirowaniem, jednak nie kolumn a stołu ;-) robie stół do jadalni, nogi bukowe blat z płyty mdf całość pokryta fornirem naturalnym orzech.
Chcę kleić na Pattex classic moment. Dobry wybór czy zastosować inny klej?
Czy pokrywacie fornir caponem jako pierwsza warstwa? Czy od razu jechać lakierem? Jak oceniacie lakiery v33?
Fornirowałem parę lat temu kolumny machoniem, po jakimś czasie fornir zaczął pękać i się rozchodzić.Last edited by maciekelga; 18.02.2016, 18:20.
Zostaw komentarz:
-
Zamieszczone przez Robertinus Zobacz postaTak wygląda połączenie forniru. O ile palisander mogę delikatnie przyciemnić, o tyle część jasna chciałbym aby uległa przyciemnieniu w jak najmniejszym stopniu.
Zostaw komentarz:
-
Zdobyłem ostatnio odpad grubszego pleksi, powierciłem, nagwintowałem m8 na króciec, podkleiłem na klej szewski uszczelkę w kształcie E, tylko nie wiem czy to będzie trzymać, na razie schnie.
Mam jednak dylemat co wykorzystać na źródło próżni, wpadłem na pomysł podpięcia pod stronę ssącą kompresora, ewentualnie osławiony agregat lodówkowy, ale to ma okropnie małą wydajność.
Oczywiście chodzi o fornirowanie z folią, jak załapie klej, to może zrobię zdjęcie tej "głowicy".
Zostaw komentarz:
-
Tak wygląda połączenie forniru. O ile palisander mogę delikatnie przyciemnić, o tyle część jasna chciałbym aby uległa przyciemnieniu w jak najmniejszym stopniu.
Last edited by Robertinus; 23.07.2015, 18:56.
Zostaw komentarz:
-
Zamieszczone przez Micwoj Zobacz postaCo do izolantu to na palisander dałem zwykły capon i działa bardzo OK.
Są izolanty bezbarwne jak czysta woda, np. alkoholowe - będą zmieniały kolor drewna w stopniu mniejszym niż zółtawy capon. Dodatkowo nie zamykają drogi do lakierów wodnych, gdzie nie każdy można aplikować po caponie.
Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz postaStosuje się takie lakierowanie ale raczej przed rozcinaniem formatek ze sklejki. Poza tym jak masz ostry frez i prawidłowo przyklejony fornir, to nic nie ma prawa się strzępić przy frezowaniu.
Zostaw komentarz:
-
Stosuje się takie lakierowanie ale raczej przed rozcinaniem formatek ze sklejki. Poza tym jak masz ostry frez i prawidłowo przyklejony fornir, to nic nie ma prawa się strzępić przy frezowaniu.
Zostaw komentarz:
-
Co do izolantu to na palisander dałem zwykły capon i działa bardzo OK.
Zostaw komentarz:
-
Panowie, jak macie doświadczenie, to podpowiedzcie, bo nie wiem czy dobrze kombinuję. Mianowicie mam pudła oklejone hdf i fornirowane na Classic fornirem Palisander w połączeniu z dębem bielonym. Teraz przyszedł czas na frezowanie frezarką górnowrzecionową z cyrklem otworów z wpustami na głośniki i tu pojawia się pytanie: czy frezować na gołym fornirze, po frezowaniu wyszlifować krawędzie otworów i dopiero nanosić warstwy lakierowe? Czy może na goły fornir położyć jedną warstwę lakieru tak, by powierzchniowo utwardzić fornir i dopiero frezować otwory, po wykonaniu których położyć pozostałe warstwy lakieru. Ta druga opcja wydaje mi się bezpieczniejsza dla forniru, eliminuje możliwość jego strzępienia się w kontakcie z frezem. Drugie pytanie - jakie lakiery stosujecie na egzotyki?, ewentualnie jakie podkłady / izolanty? Zamierzam lakierować na półmat pędzlem lub welurowym wałkiem o bardzo krótkim włosiu.
Zostaw komentarz:
-
Kontakt wikolu z metalowym brzeszczotem to nie jest dobry pomyslale jak Ci sie sprawdza to luzior
Zostaw komentarz:
-
ja używam właśnie brzeszczotu złamanego w połowie, nie mogłem u mnie w mieście znaleźć takich szpachel z drobnymi ząbkami.
Może to mało profesjonalne narzędzie ale nakładanie kleju jest równomierne bez używania wałka. Warto spróbować bo koszt znikomy.
Zostaw komentarz:
-
Uzywam plaskiej do rozprowadzenia forniru, a potem poprawiam walkiem. Bez walka nie da sie uzyskac tak rownomiernego pokrycia.
Zostaw komentarz:
-
Lepsza drobnoząbkowana, trochę bardziej jak brzeszczot piłki do metalu, ale w sumie zależy to tez od forniru. Bardzo porowaty wystarczy płaską.
Zostaw komentarz:
-
Ja uzywam szpachelki i walka, w zaleznosci od potrzeb. Niestety jedno drugiego nie zastapi.
Zostaw komentarz:
Zostaw komentarz: