Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

"ANUBISY" seta666 czyli HDS 164 NOMEX+Vifa DX25

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    "ANUBISY" seta666 czyli HDS 164 NOMEX+Vifa DX25

    Witam wszystkich serdecznie

    HISTORIA:
    Moja przygoda z audio zaczęła się od słabiutkich i tragicznie grających głośniczków stereo do kompa(jakieś 10lat temu)
    Potem dowiedziałem się o funkcji AUX w mojej wieży SONY(gwiazdkowy prezent) i rozradowany że można coś większego i o niebo lepiej grającego można wykorzystać do słuchania muzyki z kompa zakupiłem kabelek 2xRCA+mini jack by to odpalić.
    Dłuższy czas korzystałem z tego rozwiązania ale zaczęło mi to nie wystarczać...
    Zakupiłem więc Wzmacniacz Keenwod Ka-5090 i z braku funduszy głośniki od soniaczka zostały do niego podłączone.
    Po pewnym czasie z racji że chciałem jakiegoś powiewu świeżości w moim sprzęciku i z racji że trafiła się okazja kupiłem amplituner stereo Yamaha RX-797 a Kenwooda sprzedałem.
    Gdy udało mi się "wyczarować" trochę więcej $ postanowiłem sprawić sobie prawdziwe kolumienki.
    Po dłuższych refleksjach szukania opinii i poszukiwań wybór padł na kolumny Stereo Yamo S 708. To był dla mnie kolejny szok jakościowy:)
    Niestety po jakimś czasie (bodajże około roku) kolumny zaczęły mnie denerwować, doszukiwałem się kolejnych niedoskonałości w ich brzmieniu i w końcu decyzja zapadła.... Sprzedam JE!!
    I nastąpił "powrót do przeszłości" czyli wróciłem chwilowo do słuchania na głośniku od wieży (1 sztuce bo druga jest podłączona do wieży i rodzice słuchają z niej radia). A bym bym zapomniał między kenwodem a Yamahą w moim kompie zadomowiła się karciocha Audiotrak Prodigy 7.1 Hifi:)

    POMYSŁ I ZAŁOŻENIA:
    Podczas gdy zastanawiałem się skąd wezmę wystarczająco dużo $ na nowe kolumny by ich brzmienie ich mnie zadowoliło kolega "lodowa"(którego znam od urodzenia) z forum pokazał mi te forum i olśniło mnie
    ZROBIĘ SOBIE KOLUMIENKI SAM!!
    I tak po dłuższych rozmyślaniach postanowiłem skorzystać z projektu Akustyka H16 (schematy zwrotnic, tunele bas refleks, głośniki) i zbudować według własnego wyobrażenia (oczywiście zachowując odpowiedni litraż obudów) "trochę większe" monitory.
    Skontaktowałem się z Akustykiem i umówiłem się na odbiór osobisty.
    Udało mi się zejść z ceny głośników z 620zł na 600zł+gratis tunele basrefleks które normalnie kosztują u niego 10zł/szt. i otrzymałem schemat zwrotnicy.

    ROZPOCZĘCIE BUDOWY:
    Oczywiście musiałem znaleźć sobie bardziej doświadczonego "mentora" którego będę mógł męczyć moimi pytaniami, pomoże zrobić zwrotnice i ogólnie w miarę możliwości pomoże.
    Wybór padł na Pawła S. któremu za pomoc serdecznie dziękuję (ale jeszcze cię trochę pomęczę:P ).
    Obudowy wyliczyłem w pliku exela zamieszczonym na forum co naprawdę kosmicznie ułatwiło mi sprawę:).
    Mają mieć wymiary 32x22x40 cm (wys x szer x długość), pojemność 20l, z płyt wiórowych 18mm, z podwójnym frontem.
    Płyty zamówiłem w Castoramie i na następny dzień były już do odbioru:)
    Kosztowały mnie to 24zł
    Wkręty które zakupiłem to koszt około 6zł.
    Klej na bazie wikolu, wodoodporny 12zł.
    Dodam że to co powstanie z wiórowki nie będzie fornirowane(później może zdradzę moje zamiary ) i będzie tylko szkieletem i zapewni odpowiedni litraż głośnikom.

    głośniczki i bas refleks(x2 na zdjęciu tylko jeden tweter i średniak i 2 bas refleksy ale jest komplecik:P )

    Dzisiaj pożyczyłem od lodowy frezarkę i zobaczymy czy uda mi się nią dobrze wyciąć otwory w froncie:)(nigdy wcześniej nie trzymałem frezarki)

    A tak wygląda moje stanowisko pracy i tworzenie obudów:), bez wkrętarki Makita mojego ojca chyba bym się przy tej robocie zabił:

    organizacja pracy:) :


    Klejenie i skręcanie ścianek, boków, góry i dołu(nie żałowałem wkrętów i kleju którego nadmiar został potem roztarty na łączeniach i dodatkowo uszczelnił budy ) :




    No i na koniec skręcone i sklejone budy jeszcze bez przodów, pozostawione do czasu aż klej dobrze zaschnie i nabiore nowych sił do pracy :mrgreen: jako ciekawostka dodam że skręcenie i sklejenie ich do kupy zajęło mi jakieś 2,5h czasu(od 24:00 do 2:30 rano, mi ten czas szybko zleciał ale komuś innemu może się wydać że długo :twisted:) :



    Z otworami na terminale czekam na zwrotnice(z terminalami) które wykonał dla mnie Paweł S. bo nie mam ich dokładnych wymiarów.
    HDS'a mam zamiar zamontować finalnie odwrotnie niż większość ludzi to robi a konkretnie ścięciami kosza ku górze i dołowi tak jak na obrazku niżej wykonanym przez Pawła:

    dla porównania standardowe ułożenie:


    No to na razie koniec bo już nie mam siły teraz pisać :twisted: może później jeszcze(dzisiaj) coś maznę na klawiaturze :lol:

    #2
    Wolał bym koncepcję z drugiego rysunku są smuklejsze i ładniej się prezentują.

    Skomentuj


      #3
      toma085, ale zwroc uwage ze i tak glosnik wysokotonowy i tunel wystaja poza obrys woofera wiec na jedno wychodzi

      a zwrotnice sa w drodze

      Skomentuj


        #4
        Mozna prosic o schemat zwrotek?
        Pierwsza koncepcja zbyt toporna, polozenie bokiem hdsa to zbronia wyglada jak lodowka... ja na twoim miejscu zszedlbym do 15l...no i przez taka ilosc wkretow masz obudowy 2kg ciezsze :mrgreen:

        Skomentuj


          #5
          Zamieszczone przez HeatheN
          no i przez taka ilosc wkretow masz obudowy 2kg ciezsze
          poza tym taka ilość raczej osłabia płytę niż wzmacnia, bo jak są tak blisko siebie to prawie przecinają i rozłupują płytę...

          Skomentuj


            #6
            uwierz że skrzynki wyszły na prawdę solidnie :twisted: i płyta wcale nie jest rozłupana, poza tym im cięższa tym lepiej :grin: .
            Chciałem żeby jako "szkielet" budy były jak najsolidniejsze.
            W sobotę może zrobię już przody i założę je do reszty.
            Jeżeli chodzi o ułożenie HDS'a to przy takim jak na pierwszym obrazu zostaje po bokach 2cm a jeżeli był by ułożony ścięciami do góry to jest aż 4 cm i wydaje się pusto jak dla mnie(no i koniecznie musiałbym zrobić ścięcia)

            [ Dodano: 2009-01-30, 12:32 ]
            Zamieszczone przez HeatheN
            Mozna prosic o schemat zwrotek?
            Pierwsza koncepcja zbyt toporna, polozenie bokiem hdsa to zbronia wyglada jak lodowka... ja na twoim miejscu zszedlbym do 15l...no i przez taka ilosc wkretow masz obudowy 2kg ciezsze :mrgreen:
            Schemat zwrotek jest w dziale Akustyka i Gotowe projekty zwrotnic głośnikowych jako zwrotki do H16

            Skomentuj


              #7
              Nie na temat...
              hehe, ale żeś nawalił tych wkrętów

              Skomentuj


                #8
                :roll: wszystko fajnie ale te wkrety to glupota.. ile mozna powtarzac ze skrzyni dobrze skljonej wikolem nie da sie rozerwac :neutral: .. predzej pojdzie material niz laczenie..

                Skomentuj


                  #9
                  Wkręty to nie zawsze głupota. Ja stosuje wkręty z tego prostego powodu, że nie chcę czekać z każdą deseczką aż mi wyschnie klej, a nie posiadam ścisków w ilościach sięgających w dziesiątki :). Tak więc stosuję klej i wkręty i się tego nie wstydzę .

                  Pozdrawiam
                  Szuler

                  Skomentuj


                    #10
                    Zamieszczone przez n_omyzs
                    :roll: wszystko fajnie ale te wkrety to glupota.. ile mozna powtarzac ze skrzyni dobrze skljonej wikolem nie da sie rozerwac :neutral: .. predzej pojdzie material niz laczenie..
                    a widzisz jak fornirujesz to ok ...ale jak szpachlujesz i malujesz to sam wikol jest duzym bledem ...jak to na samym wikolu napisali "elastyczna spoina"......

                    rozerwac plyty nie rozerwiesz ..ale delikatnie to te spoiny pracują

                    no i jak nie naladujesz troche wkretow a lakier dobrze dopicujesz to po paru dniach odrazu widac laczenia :!: .... (nie koniecznie pekniecia ale wybrzuszenia, zalamania poprostu widac laczenia plyt itd... a im lepszy lakier i bardziej wymagajacy tym bardziej rzuca sie to w oczy

                    widziałem to kilka razy .....po malowaniu a potem po 2 tygodniach grania :!: ... i u siebie pod lakier perłę nie ryzykowałem ... co ok 15cm konfirmat i juz ...napewno nie zaszkodzi

                    zreszta kolega ktory mi to lakierował nie pierwszy raz takie "niesamochodowe" rzeczy lakierował i też mi mówił jeszcze zanim skladalem paczki ze mial kilka nieprzyjemnych przypadkow..... i zebym wkretami unieruchomił na sztywno płyty

                    Skomentuj


                      #11
                      Wkrety tak ale powinno być ich 80% mniej!:)

                      Skomentuj


                        #12
                        wkręty tak ale tylko do przytrzymania płyt przy klejeniu, potem wykręcić wkręty rozwiercić otwory i kołkować i nie ma bata żeby się nie rozeszło, i uważam że lepiej żeby kolumny troche pograły niewykończone żeby materiały się "siadły" (nie wiem jak to określić).

                        i nie narzekać że taka zabawa z skręcaniem i kołkowanie to duża czasu zajmuje bo przepraszam ale robimy to żeby dobrze grało czy żeby jak najszybciej zrobić?

                        Skomentuj


                          #13
                          Aha to z wrętami gra gorzej niz z kołkami tak? Ja nie wiem po co sie czepiac czegos co nie jest błędem... fakt jest troche za duzo wkrętów ale samo ich stosowanie nie jest zlym pomysłem.

                          Skomentuj


                            #14
                            a czy ja gdzieś napisałem że lepiej gra z kołkami? NIE !! ogólnie połączenia kołkowane są dużo mocniejsze niż na wkręty do regipsów. a pisząc ostatnie zdanie w poprzednim poście miałem bardziej ma myśli opinie ludzi twierdzących że kołkowanie to strata czasu, bo po co kołkować jak są wkręty itp ...

                            Skomentuj


                              #15
                              Jeden stosuje bardziej stolarskie metody ( kolki) inny mniej ( wkręty).
                              Ja np przy konstrukcji TL nie poradzilbym sobie bez wkretow. Uwazam ze obie metody sa odpowiednio dobre i wybor ktora metodą wygodniej pozostaje konstruktorowi.

                              Skomentuj


                                #16
                                Hm... wkręty jak wkręty, ale ja kilka skrzynek złożyłem na konfirmaty, w tym aktualne moje kolumny i sobie chwale. I nie waliłem ich jak kolega, tylko na plycie długości 80cm było ich 5 czy 7

                                Skomentuj


                                  #17
                                  A ja tylko kleje i nic nigdy nie skręcam bo prędzej mdf pęknie w innym miejscu niż klejenie puści i miałem okazję się o tym przekonać :grin: A klej jakiego używam to Pattex szybko schnący naprawdę trzyma bardzo mocno.

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    Zamieszczone przez Warg
                                    wkręty tak ale tylko do przytrzymania płyt przy klejeniu, potem wykręcić wkręty rozwiercić otwory i kołkować
                                    nigdy z bardziej durnym pomysłem się nie spotkałem... :lol:
                                    Warg tylko nie odpisuj że sam jestem durny i inne zbędne odpowiedzi
                                    set666 wal troche mniej tych wkrętów. A tak w ogóle to jak idzie ci robota? Masz jakies problemy? Dawaj foty jak będą

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Zamieszczone przez El_liero
                                      Zamieszczone przez Warg
                                      wkręty tak ale tylko do przytrzymania płyt przy klejeniu, potem wykręcić wkręty rozwiercić otwory i kołkować
                                      nigdy z bardziej durnym pomysłem się nie spotkałem... :lol:
                                      Warg tylko nie odpisuj że sam jestem durny i inne zbędne odpowiedzi
                                      )
                                      widac mało widziałes i o stolarce tez mało wiesz ;p

                                      PS jest taka stronka z filmami ktore pokazuja gdzie ma się kołkowac w jakich płaszczyznach itp....są tez nagrane testy na ktorych widac jakie sily wytrzymują ... ciagniecie zginanie skecanie itd...

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        bez przesady!!! kolumny to nie stół czy szafa żeby musiały wytrzymać 20 lat intensywnego użytkowania!!!

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X