Zamieszczone przez dabyl
Zobacz posta
Obudowa typu slimak ma bardzo ciekawe wlasciwosci, daje bardzo niskie strojenia ale suma sumarum chyba uzylbym jej bardziej do subwoofera. Co prawda slimak dobrze wytlumiony daje bardzo niewielki dolek na srednich tonach, lecz jesli ktos pragnie miec super precyzyjne i rowne pasmo to trzeba dzialac inaczej.
Obudowa z wyjsciem tunelu na tylnej sciance rowniez uwazam za dobra, ale w domowych warunkach mini studia sa wymagajace w ustawieniu. Takie obudowy po prostu musza miec za soba troche powietrza, bez tego z basem bedzie po prostu klopot. Natomiast jako typowe monitory domowe - ktore trzeba przeciez odpowiednio ustawic - to jak najbardziej warto. Taki wariant ladnie wyglada, nie straszy wielkim tunelem z przodu, ktory jak wiemy trudno jakos ladnie zamaskowac. Z punktu widzenia pomiarow, to taki wariant rowniez jest dobry, mozna uzyskac bardzo ladne tlumienie antyrezonansow. Nalezy tez wspomniec rowniez o tym, ze punty emisji w tym przypadku sa oddalone od siebie, przez co uzyskujemy jeszcze lepsze wlasciwosci eliminujace problem rezonansow. Tutaj mozna jeszcze wspomniec ( nieco poza tematem monitorow ) o konstruksji podlogowej z tunelem na dole przedniej scianki. Taki wariant jest smialo stosowany chocby przez PMC ale nie tylko. Jesli umiescimy w takiej obudowie glosniki w tradycyjnym miejscu, klasycznie, to wlasciwie z automatu jestesmy skazani na wiekszy offset. Jesli teraz pomierzymy taka obudowe i zsumujemy charakterystyki otrzymamy zupelnie nieprawdziwy poglad na realne pasmo. W takiej obudowie tunel od glosnika moze byc oddalony o 60-70cm, a nawet wiecej, a tego progam przy sumowaniu nie bierze pod uwage! Jak duzy ma wplyw na pasmo sumy oddalenie zrodel mozna przeanalizowac w Hornresp, ktory posiada opcje wprowadzenia odleglosci miedzy sumowanymi osrodkami dzwieku.
Wracajac do tematu naszych monitorkow, to koncowa obudowa wydaje sie smiesznie prosta i znana wszystkim. Nie mam jeszcze zdjec ( wrzuce pozniej ) ale to obudowa z wyjsciem tunelu na gornej sciance przy tylnym rogu. Posciej mowiac i obrazujac wyglada jak liliput AWX TL - czyli zupelnie nic nowego ani odkrywaczego hehe :) Taka wersja tunelu daje bardzo duza efektywnosc w miejscu rezonansu cwiercfalowego, a o to nam przeciez chodzi. Pewnie ktos zapyta teraz: dlaczego na samym poczatku takiej nie zrobilem? Ano dlatego, ze ten projekt mialbyc poligonem doswiadczalnym, ktory za zadanie mial przetestowac bardzo wiele mozliwosci i patentow w konstrukcji z linia transmisyjna.
Slowko co do wytlumienia. Tutaj zastosowalem typowa gabke 2 cm, znajduje sie ona na kazdej sciance lacznie z bocznymi. Poza tlumieniem scianek jest jeszcze dodanych kilka kawalkow lecz w sumie nie zaslepiaja one zupelnie przekroju tunelu. To jeszcze musze dopiescic.
Skomentuj