Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wp³yw interkonektów i kabli g³o¶nikowych na d¼wiêk.

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Poka¿
Clear All
new posts

    Zaskakuj±co szybko idziesz "rakiem"

    Zamieszczone przez pegelmesser
    Tylko to ma wplyw na przetwarzanie. Chrakterystyka amplitudowa i fazowa.
    Wiêc te dwie Ci poka¿ê.

    Skomentuj


      Wzmak=uklad nieliniowy, kabel=uklad liniowy w ktorym wazna tylko jest charakterystyka transmitancji.

      Skomentuj


        Zgadza siê. Tylko o jakim przetwarzaniu w takim razie mówimy ? (przeczytaj zacytowane przeze mnie swoje s³owa) Od kiedy przewód jest przetwornikiem ? Zdecydujmy siê albo na uogólnienia albo na precyzjê :)
        Niemniej nasza krótka wymiana zdañ okazuje siê po¿yteczna - mam nadziejê, ¿e dziêki temu co najmniej kilkoro Userów u¶wiadomi sobie przytoczone przez Ciebie (tym razem precyzyjnie) fakty.

        Skomentuj


          Zgadza sie, proponowalbym ograniczyc sie do ukladow stricte liniowych, tj. linii transmisyjnych. Chociaz tak naprawde nie ma osrodkow na 100% liniowych, ale mozna to zaniedbac w naszej analizie (tak jak teorie wzglednosci prtzy rozpatrywaniu ruchy samochodow).

          Skomentuj


            pegelmesser, kabel posiadajacy indukcyjno¶æ i pojemno¶æ te¿ jest ukladem nieliniowym

            Skomentuj


              Mo¿e u¶ci¶lijmy pewne rzeczy. Za³ó¿my, ¿e to, co wp³ywa na brzmienie, to zniekszta³cenia. Zniekszta³cenia mog± byæ liniowe i nieliniowe, do tego jeszcze mo¿na do³o¿yæ zniekszta³cenia intermodulacyjne.
              Liniowe zniekszta³cenia to zniekszta³cenia pasma przenoszenia - je¿eli czwórnik ma inn± ni¿ p³ask± charakterystykê w pa¶mie audio, to wprowadza zniekszta³cenia liniowe. Mo¿na to odczuæ np. niedoborem wysokich tonów lub basu itp. Wiêkszo¶æ wzmacniaczy prawie nie wprowadza zniekszta³ceñ liniowych, najwy¿ej lekki spadek (poni¿ej 3dB) charakterystyki na krañcach pasma, i niewielkie przesuniêcie fazowe tam¿e. Ich wp³yw na d¼wiêk jest pomijalny, bior±c pod uwagê charakterystykê i przesuniêcia fazowe samych zestawów g³o¶nikowych.
              Za to kable g³o¶nikowe mog± wprowadzaæ tylko zniekszta³cenia liniowe, je¿eli potraktujemy je "klasycznie", jako czwórnik z elementami RLC w ¶rodku.

              Zniekszta³cenia nieliniowe mo¿e powodowaæ wzmacniacz, na skutek nieliniowej charakterystyki przej¶ciowej f = Uwy(Uwe).
              Co do zniekszta³ceñ intermodulacyjnych, na pewno mo¿e je powodowaæ wzmacniacz, a kabel? Z tego co mi wiadomo to te¿ niemo¿liwe.

              Jasno z tego wynika, ¿e podchodz±c do tego naukowo, wp³yw kabli na brzmienie to bujda, chyba ¿e te "audiofilskie" kable maj± celowo zwiêkszony jaki¶ parametr paso¿ytniczy, choæ jest to ciê¿kie do wykonania.

              Skomentuj


                W takich gazetkach jak "Audio" czy "Audio-Video" czêsto s± testy takich kabli i listew zasilaj±cych, opisane poezj± :wink: . Jak ju¿ pisa³em s³yszê ró¿nicê miêdzy mp3(jak chyba ka¿dy) a orygina³em, nawet miêdzy wma lossless a flackiem. Ale miêdzy kablem 2,5mm² za 10z³/mb a za 50z³/mb ju¿ nie. Dlatego z niecierpliwo¶ci± czekam, a¿ Krzysiu usunie grzybka w ³azience i zrobi testy. Mo¿e ten kabel który kupi³ na ebayu za ½ceny jest uszkodzony tzn. przerywa przy konektorze?

                Skomentuj


                  Ostatnio kupowa³em kabel i okaza³o siê, ¿e np 2,5mm2 to nie zawsze jest 2,5mm2 ! Ogl±da³em ró¿ne kable i ewidentnie ró¿ni± siê powierzchni± przekroju choæ wszystkie teoretycznie maj± mieæ ten sam przekrój. Podobno odk±d mied¼ tak podra¿a³a to Chiñczycy oszukuj± na przekrojach. Kupi³em polski kabel 4mm2 (4pln), który by³ rzeczywi¶cie by³ 4mm2, dwa inne kable w tym jeden, zdaje siê voice kraft (3,5pln) mia³ prawie o po³owê mniejszy przekrój choæ widnia³ na nim napis 4mm2, ale wygl±da³ jak 2,5. Nadrabia³ za to grubo¶ci± izolacji :mrgreen:

                  Skomentuj


                    Zamieszczone przez DIGIPROCOMP
                    Mo¿e ten kabel który kupi³ na ebayu za ½ceny jest uszkodzony tzn. przerywa przy konektorze?
                    Albo to podróbka :wink:

                    Skomentuj


                      Yoshi_80nie

                      Zaproponowa³e¶ nastêpuj±ce równanie :

                      ludzie wierz±cy w boskie stworzenie =za¶ciankowi naiwniacy argumentuj±cy swe przekonania na subiektywnym odczuciu natomiast,

                      Astronomowie oraz naukowcy = grupa racjonalnie my¶l±cych ludzi przek³adaj±cych szkie³ko i oko nad zmys³owe pojmowanie ¶wiata. ( w skrócie Audiofile kontra Elektronicy )

                      Pisze o tym poniewa¿ urazi³o mnie pierwsze równanie (nale¿ê do tej pierwszej grupy, poniewa¿ szkie³ko i oko nie pozwala wierzy w prawybuch ) .
                      -----------------------------------------------------------------------------------------------------
                      Nastêpny uczestnik zaraz stwierdzi ze nie trzymam siê tematu itp. nie podaje logicznych argumentów, ale prawda jest taka ze w dziedzinie kabli takowe nie istniej± !!!

                      Jedyna trójca w jak± wierze to
                      -przekrój
                      -czysto¶æ
                      -pojemno¶æ (staje siê istotna przy du¿ych odleg³o¶ciach )

                      Skupie siê na osobie Krzysiek A
                      (nie mam na celu nikogo obra¿aæ a jedyni przedstawiæ fakty )

                      -Z ca³± pewno¶ci± jeste¶ za¿artym audiofilem (to okre¶lenie nie jest kojarzone pozytywnie na tym forum), poniewa¿ z godn± podziwu zawziêto¶ci± przestawiasz nam subiektywne odczucia co do wybrzmiewania 1,5 m drutu miedzianego .
                      Zak³adam ze jeste¶ zainspirowany wypowiedziami z³otoustych recenzentów oraz audio dziennikarzy .
                      -Jeste¶ technicznym ignorantem poniewa¿ niejednokrotnie natkn±³e¶ siê na recenzje typu
                      " ten wybitny kabel sieciowy poprawi³ i tak ¶wietn± scenê, a po do³±czeniu do plazmy poprawi³ czerñ" Hi-Fi Choice, a mino wszystko podajesz nam argumenty z tego techno-³ajna .
                      -Porywasz siê na pomiary "druta" nie maj± pojêcia o skali trudno¶ci ( technicznej i merytorycznej ) , jeste¶ zupe³nie nie¶wiadomy tego ze wszyscy nabijaj± siê z twoich deklaracji zaci±gania charakterystyki przewodu miedzianego.
                      -Masz bujn± wyobra¼nie dziêki czemu jeste¶ podatny ma na reklamê (gar¶æ nie do koñca
                      rozumianych parametrów oraz kilka super-hiper opatentowanych technologi pozwala ci odkryæ czwarty wymiar )

                      Reasumuj±c

                      "Krzysiek A" zbruka³e¶ nasze forum, wracaj na audio-stereo

                      ZAMKNIJMY TEN TEMAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                      -------------------------------------------------------------------------------------------------

                      Skomentuj


                        Zamieszczone przez djhuk
                        Reasumuj±c

                        "Krzysiek A" zbruka³e¶ nasze forum, wracaj na audio-stereo

                        ZAMKNIJMY TEN TEMAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                        -------------------------------------------------------------------------------------------------
                        buhahahah :lol:

                        Wpada kole¶ "posty: 0" i po 1 wszechwiedz±cy, po 2 "nasze forum" a po 3 wybe³kocze cokolwiek i zaraz "zamkn±æ temat" ¿eby nikt nie zbeszta³ twoich "przekonañ" o grubo¶ci, czysto¶ci i pojemno¶ci, co trudne nie jest. Je¶li temat powinien byæ zamkniêty to tylko dlatego, ¿eby nie dawaæ karmy takim krzykaczom.

                        Popatrz na kabel sieciowy UTP z wtykiem RJ45 - standardowa skrêtka przenosi 100Mb/s, lepsza CAT 5E 1 Gb/s, a taki sam kabel z równolegle u³o¿onymi ¿y³ami nie przeniesie zwyk³ego pinga na dystansie kilkunastu centymetrów. Kabel i kabel, niby ten sam materia³ (mied¼ bez cudownych norm czysto¶ci) i przekrój, a ró¿nice w dzia³aniu kolosalne.

                        Ojciec przy zakupie ampli ods³ucha³ kilka modeli i wybra³ odpowiedni dla siebie - Onkyo. Wypo¿yczy³ zachwalane przez sprzedawcê super kable za kilka stówek, ods³ucha³ i odda³ bo nie s³ysza³ ró¿nicy. Ja buduj±c kolumny waha³em siê, ale ostatecznie wyda³em 71z³ na 11m Procaba LS25 - zobaczymy czy s³ychaæ bêdzie ró¿nicê. Raczej nie us³yszê, ale chocia¿ siê przekonam na w³asne uszy. W sklepie audio kole¶ mi proponowa³ druty po 20-40z³ za metr, co ju¿ uwa¿am za przegiêcie.

                        Kolega djhulk taki niby wierz±cy i ko¶cielny, mo¿e moherowy beret te¿ posiadasz - nie wnikam w to. Ale w takim razie nie powiniene¶ mieæ problemów z ¿yciem w¶ród osób "innej wiary" audio. Tolerancja, ale jak widaæ w tym temacie lepiej siê obrzuciæ b³otem i udowadniaæ na si³ê, ¿e nie jest siê wielb³±dem. Je¶li kto¶ s³yszy ró¿nicê to niech kupuje lepsze kabelki, a i tak "nies³ysz±cego" trudno przekonaæ, ¿e kto¶ ró¿nicê odczuwa - tyle.
                        ONKYO TX-SR501E | Monacor SPH165KEP + Vifa XT19

                        Skomentuj


                          panowie, goraca dyskusja :twisted:

                          quester wspomnial o dawnych odsluchach kabli, wiec moze ta droga zorganizujemy maly test kilku kabli na poziomie konstrukcji forumowych ?

                          jedno zrodlo, jeden zestaw do odsluchow i jedna plyta , podmiana tylko kabla glosnikowego, kilka osluchanych z konstrukcjami osob na odsluchu, ktore wypowiedza sie czy roznice slysza czy nie slysza???

                          mysle ze uda sie zebrac kilka kabli z roznych poziomow cenowych - od kilku za metr do kilkudziesieciu za metr, sam moge podrzucic 2 zestawy kabli :oops:

                          ps.
                          wiekszosc dyskusji w aspekcie technicznym dotyczy miedzi, a prowokacyjnie spytam :razz: , czy zmiana materialu przewodu na kombinacje miedz-srebro badz samo srebro ma wpyw czy tez nie ma wplywu na dzwiek???

                          Skomentuj


                            jedno zrodlo, jeden zestaw do odsluchow i jedna plyta , podmiana tylko kabla glosnikowego, kilka osluchanych z konstrukcjami osob na odsluchu, ktore wypowiedza sie czy roznice slysza czy nie slysza???
                            Tyle ze do takiego testu potrzeba prawdziwych audiofili :PP.. inaczej ktos podwazy wyniki bo przeciez i tak jestesmy sceptykami (z nielicznymi wyjatkami).

                            Skomentuj


                              Na wielu forach zajmuj±cych siê tematyk± audio od lat tocz± sie spory o wp³yw kabli na d¼wiêk i nikt (chyba ¿e siê mylê) nie chcia³ zorganizowaæ w miarê rzetelnych testów. Tak samo w nielicznych redakcjach na ¶wiecie organizuje siê takie testy mimo, ¿e ju¿ od 1996 roku istnieje odpowiednie urz±dzenie do takich porównañ, nagrodzone zreszt± na CES Innovations Design & Engineering http://www.wireworldcable.com/difference.html.
                              Kosztuje pewnie maj±tek ale do naszych celów mo¿e by pokusiæ siê o zaprojektowanie kompartora z podzespo³ów tanich i dostêpnych w Polsce.
                              Proponujê wszystkim zainteresowanym by przesy³ali na forum ideowe na razie schematy takiego urz±dzenia, a pó¼niej wspólnie wybierzemy najlepsze i kto¶ z nas je wykona.
                              Mogê sfinansowaæ koszt wszystkich podzespo³ów i udostêpniæ do testów kable z wy¿szej pó³ki.
                              Równolegle mo¿na opracowaæ procedurê testow± i wybraæ posiadany przez nas sprzêt i kable do testów.
                              Na koniec wybierzemy miejsce (mo¿e wynajmiemy jakie¶ odpowiednie pomieszczenie - mo¿e w czasie trwania Audio Show 2009) i przekonamy siê wreszcie, czy tylko wybrañcy s³ysz± ró¿nicê w brzmieniu kabli, czy jest ona wyra¼na dla "normalnego" cz³owieka.

                              Skomentuj


                                amdr napisal/a

                                buhahahah :lol:

                                Wpada kole¶ "posty: 0" i po 1 wszechwiedz±cy, po 2 "nasze forum" a po 3 wybe³kocze cokolwiek i zaraz "zamkn±æ temat" ¿eby nikt nie zbeszta³ twoich "przekonañ" o grubo¶ci, czysto¶ci i pojemno¶ci, co trudne nie jest. Je¶li temat powinien byæ zamkniêty to tylko dlatego, ¿eby nie dawaæ karmy takim krzykaczom.

                                Popatrz na kabel sieciowy UTP z wtykiem RJ45 - standardowa skrêtka przenosi 100Mb/s, lepsza CAT 5E 1 Gb/s, a taki sam kabel z równolegle u³o¿onymi ¿y³ami nie przeniesie zwyk³ego pinga na dystansie kilkunastu centymetrów. Kabel i kabel, niby ten sam materia³ (mied¼ bez cudownych norm czysto¶ci) i przekrój, a ró¿nice w dzia³aniu kolosalne.
                                Ilo¶æ nie przek³ada siê w tym przypadku na jako¶æ (posty). Mojej wypowiedzi nie nazwa³ bym be³kotem tylko gar¶ci± faktów . Zbesztaæ moich "przekonañ" siê nie da poniewa¿ poda³em trzy najwa¿niejsze parametry i tyle. Do moherów tez nie nale¿ê "JEDYN¡ trójca w jak± wierze to "

                                Do¶æ interesuj±cy przyk³ad :?:
                                Po³czynie Ethernet 10 i 100 Mb/s wykorzystuje tylko jedn± z czterech skrêtek za pomoc± selekcji(najmniejsza warto¶æ przes³uchu) je¿eli cztery spe³niaj± ten warunek po³±czenie prze³±cza siê na 1Gb/s.
                                Na prostych przewodach jest niemo¿liwy pomiar przes³uchu (tylko miêdzy wzajemnie zakrêconymi przewodami). Nigdy nie zastanawia³e¶ siê po co producent zu¿ywa wiêcej miedzi na 1 mb przez zakrêcanie?

                                Nie wiem co mia³e¶ na celu podaj±c ten przyk³ad :roll:



                                wafer
                                Drobna literatura na wieczór:
                                dla zwolenników wygrzewania kabli - wygrzewacz do kabli
                                ¦lepy test interkonektorów
                                Skrócona wersja po polsku
                                wojna w zakresie s³uchania kabli zasilaj±cych
                                'encyklopedia' wiedzy o kablach
                                Ten post rozwiewa wszelkie w±tpliwo¶ci, podaje przygniataj±c± ilo¶c logicznych argumentów, a w odpowiedzi czytam , " a porównywa³e¶ kiedy¶ kable ". :o :mrgreen: :cry:
                                Nie wiem czy ¶miaæ czy p³akaæ .

                                Skomentuj


                                  Zamieszczone przez djhuk
                                  Na prostych przewodach jest niemo¿liwy pomiar przes³uchu (tylko miêdzy wzajemnie zakrêconymi przewodami).
                                  Bzdura.

                                  Skomentuj


                                    pegelmesser napisa³/a

                                    Bzdura.
                                    Mocny argument

                                    Skomentuj


                                      Zamieszczone przez djhuk
                                      Nie wiem co mia³e¶ na celu podaj±c ten przyk³ad :roll:
                                      opisa³em o co mi chodzi, wiêc je¶li nie zajarzy³e¶ to sorry, ale nie ma z tob± dyskusji.
                                      te same kable ró¿nie u³o¿one w wi±zce maj± zupe³nie inne parametry przesy³owe, wiêc ju¿ samo u³o¿enie ¿y³ w kablu (równoleg³e ju¿ jaki¶ splot) robi ró¿nicê.
                                      ONKYO TX-SR501E | Monacor SPH165KEP + Vifa XT19

                                      Skomentuj


                                        amdr napisa³/a
                                        opisa³em o co mi chodzi, wiêc je¶li nie zajarzy³e¶ to sorry, ale nie ma z tob± dyskusji.
                                        te same kable ró¿nie u³o¿one w wi±zce maj± zupe³nie inne parametry przesy³owe, wiêc ju¿ samo u³o¿enie ¿y³ w kablu (równoleg³e ju¿ jaki¶ splot) robi ró¿nicê.
                                        Skrêca siê je by u³atwiæ pomiar przes³uch, co nijak siê ma do kabla g³o¶nikowego i transmisji analogowej.

                                        Wszystkie te spekulacje s± spowodowane bujn± wyobra¼nia oraz z leka filozoficznym podej¶ciem do tematu.

                                        Skupmy siê na czym¶ po¿yteczniejszym np: ZWROTNICA -w tej dziedzinie jest wiele do poprawieni. Ale to oczywi¶cie w innym temacie.

                                        Skomentuj


                                          Zamieszczone przez djhuk
                                          Skrêca siê je by u³atwiæ pomiar przes³uch
                                          Kolejna bzdura.

                                          Skreca sie zbey UNIKNAC przesluchu, uodpornic na zaklocenia zewnetrzne oraz dobrze zsymetryzowac.

                                          Skomentuj

                                          Czarujê...
                                          X