Sklep sobie jiga i mikrofon. Ja to zrobiłem w taki sposób i jestem bardzo zadowolony z trwałości i powtarzalności pomiarów. Zrobisz to raz i będziesz miał na kilka ładnych lat.
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Echo w kolumnie
Collapse
X
-
Kup sobie zwykłą, tanią wkładkę panasonica WM-61a, która świetnie nadaje się do pomiarów.
http://allegro.pl/wkladka-mikrofonow...899568041.html
Skomentuj
-
Dobrze, kupię . Ale nie dziś, może za kilka tygodni :)
---------- Post dodany o 11:55 ---------- Poprzedni post o 19:35 ----------
Zamieszczone przez Amadeus11 Zobacz postaDobrze, kupię . Ale nie dziś, może za kilka tygodni :)
Są tanie :)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez El_liero Zobacz postabędą dobre, ile kosztuje taki 82uF? i gdzie są?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez karmer Zobacz postaJeżeli estetyka takiego rozwiązania będzie Ci pasowała to jak najbardziej możesz zastosować taki kształt obudowy. Akustycznie będzie lepiej niż w prostym pudle.
Skomentuj
-
Ten głośnik to GDN 20/60/11 ? Pokaż pomiar impedancji - coś nie gra, w OZ powinien być wyraźny pik impedancyjny przy częstotliwości jej strojenia. Miałem ten głośnik jeszcze całkiem niedawno i trochę go potestowałem. W 20 litrach występuje ponad 2dB podbicie w okolicach 90Hz (Qtc dla takiej obudowy przyjmuje wartość ponad 1) co będzie sprawiać wrażenie szybkiego i energicznego basu ale w rzeczywistości, po dłuższym odsłuchu dojdziesz do wniosku, że ten bas to raczej dudnienie a nie bas. Polecam zapakować go w objętość w granicach 35 litrów. Dobroć spadnie Ci wtedy do około 0,9 (co jednak nadal nie jest optimum), mocno zmniejszy się podbicie przy 90Hz, granica -3dB przeciągnie się 7Hz niżej (do wartości ~47Hz). Reszta to już kombinowanie z wytłumieniem. Głośnik można jeszcze próbować aplikować do obudowy BR (EBP~50 - czyli na granicy kwalifikującej go do OZ...) ale z tego co pamiętam to efekty osiągałem raczej marne - choć ciekawostka, z tego co kojarzę, to głośnik ten był stosowany w zestawach Perfekt 150, gdzie był aplikowany w obudowę właśnie BR, ale chyba dosyć dużą i bardzo nisko strojoną - co w sumie mogłoby się sprawdzić (przynajmniej po symulacjach tak wnioskuję).
Jeśli chcesz to podeślę Ci plik z parametrami tego głośnika do programu WinISD - będziesz sobie mógł symulować do woli.
Co do kształtu obudowy - moim zdaniem to trochę przerost formy nad treścią. Ten głośnik to model do niskich podziałów (konstrukcje 3-drożne) więc raczej nie będzie specjalnie zajmował się średnimi częstotliwościami. A kombinowanie z kształtem obudowy w celu zwalczania fal stojących ma sens właśnie dla średnich częstotliwości. W obudowie dla niskotonowca wystarczy dać jakiś gęsty materiał tłumiący na ścianki (np filc tapicerski - nie ten biały mocno zbity tylko taką zieloną "przeszywankę") i do tego trochę wełny (jakiejkolwiek - sztucznej czy naturalnej - nie ma to najmniejszego znaczenia) i żadne zjawiska związane z falami stojącymi nie wystąpią - nawet w stopniu wykrywalnym tylko w pomiarach, o uszach już nie wspomnę :)
Skomentuj
-
Jeżeli dobrze myślę to masz obudowę zamkniętą? Podstaw parametry głośnika (najlepiej z własnych pomiarów) do WinIsd i sprawdź co wyjdzie. Myślę, że impuls nie zależy od kształtu obudowy ale od jej objętości, dobroci. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.
No proszę już powyżej załatwione :-)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Amadeus11 Zobacz postaJa juz takie pudło posiadam , tylko głupio było napisać.
---------- Post dodany o 11:58 ---------- Poprzedni post o 11:55 ----------
Zamieszczone przez karmer Zobacz postaPodstaw parametry głośnika (najlepiej z własnych pomiarów) do WinIsd i sprawdź co wyjdzie.
Skomentuj
-
Nie na temat...Taki mały offtop. Czy myślał ktoś kiedyś nad stworzeniem serwisu na którym można byłoby umieszczać pliki projektów do programów audio z własnych pomiarów? Wtedy można byłoby porównywać pomiary i każdy mógłby symulować np. zwrotnice. Oczywiście udostępniając pliki projektu użytkownik określałby też inne parametry nie związane bezpośrednio z przetwornikiem np. objętość obudowy, wymiary i kształt przedniej ścianki.
Skomentuj
-
Ja ten pomiar co robiłem to był za pomocą zwykłego amperomierza. Brałem po kolei częstotliwości i zapisywałem natężenie prądu przy jednakowym V. I tak sobie rysowałem. Zrobiłem taki wykres dla obudowy 24L i 20L . W obudowie 24L rezonans był krótki a w tej ze schodzącymi sie ściankami 20L był wydłużony . Ale jak coś to mogę raz jeszcze narysować i tu pokazać .
Skomentuj
Skomentuj