Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Problem ze speaker workshop- wszystkie wykresy pofalowane ,,w stylu" sinus

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #41
    Tu się obrazki wrzuca: http://diyaudio.pl/uploader.php

    Zwrotnica z kosmosu, wstaw 4.7uF i 1.2mH do niskotonowego, 3.3uF i 0.17mH do kopułki (przed tym szeregowy rezystor zamiast l-pada można dać). To nie jest recepta na zwrotnicę, ale koryguj te wartości aż wykres będzie jak najlepiej wyglądał i dołek będzie jak największy, program nie zawsze wylicza sensowne wartości...

    Skomentuj


      #42
      Wszystkie obrazki powyżej załadowałem uploaderem, i mają odnośniki do ,,https://diyaudio.pl/i/" Jeszcze coś źle robię :( ?
      Zaraz pokombinuję z tymi wartościami :)

      ---------- Post dodany o 18:15 ---------- Poprzedni post o 15:35 ----------

      Niestety po wprowadzeniu tych wartości, ciągle wypada mi spory pik na 7,5. Próbowałem jeszcze 3 rzędu filtrowania. Zmieniam wartości cewek i kondensatorów, ale miotam się przy tym strasznie. Wychodzi kompletny brak doświadczenia, jednak nie poddaję się i walczę dalej Będę kierował się uwagami i próbował zrobić cięcie na ok 4000 Hz. Myślę, że z czasem coś wykombinuję.

      Już teraz bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim za pomoc w moich zmaganiach! Jesteście Panowie nieocenieni :)

      Może jeszcze któryś z Kolegów, w wolnym czasie zechciałby mi pokazać co można osiągnąć na tych pomiarach i zaproponował konkretną zwrotnicę; tak szkoleniowo (żebym wiedział kiedy wykres wygląda dopuszczalnie), to uprzejmie proszę i załączam plik z danymi do SW:)
      http://przeklej.org/file/THCIXJ/probna.zwrotnica.rar
      (przepraszam za zewnętrzny link, ale na serwer DIY jest o 0,4 MB za duży)

      Pozdrawiam bardzo serdecznie!

      Skomentuj


        #43
        Pomiar impedancji jest zwichrowany, jedną zwrotnicę zrobiłem w której udało uzyskać się reverse null, sam głośnik ma pik na 7.5kHz, niestety próby jego wyeliminowania kończyły się rozjechaniem fazy, myślę że dobre zgranie fazowe jest ważniejsze niż ten pik.

        Może ktoś ma więcej czasu i doświadczenia, tyle wymodziłem, zwróć uwagę na polaryzacje głośników.


        Teraz musisz się jeszcze w programie pobawić i przede wszystkim posłuchać co najlepiej odpowiada, ale zrób chociaż porządne pomiary, do takich bałbym się kupować elementy, bo zupełnie nie wiadomo co z tego wyjdzie, spróbuj zmierzyć impedancję w LIMP, się zobaczy co z tego wyniknie...
        Z tym 50Hz nawet na pomiarze impedancji masz jakiegoś śmiecia.

        Skomentuj


          #44
          Bardzo dziękuję! Po dalszej lekturze, widzę, że faza jest jednak bardziej istotna przy projektowaniu zwrotnicy niż mi się wydawało. Kierując się tutorailem ze strony głównej, myślałem, że przechylając ściankę o 7 stopni ten problem zlikwiduje się sam. Na razie mam jeszcze delikatny kłopot ze zrozumieniem o co dokładnie chodzi z tą fazą, jak zmienia się faza w zależności od zmian na zwrotnicy i jak uzyskać zgodnosć fazy, ale poczytam, poszukam i pewnie zrozumiem. Postaram się jeszcze dorobić pomiar referencyjny, i porównać z resztą. Kierując się poradami z wątku ,,Faza w projektowaniu zwrotnic" widzę też, że muszę jednak wprowadzić offset. Wykonam oczywiście jeszcze raz pomiar impedancji dla obu głośników, i postaram się pozbyć problemów na 50 Hz. Myślę, że niestety uda mi się tym w pełni zająć dopiero koło środy wieczora, jednak relację ze zmagań na pewno zamieszczę :)
          Pozdrawiam serdecznie

          Skomentuj


            #45
            Zabrałem się ponownie do pomiarów:) Mam pytanie, do Ampli. W jaki sposób osiągasz tak głęboki lej na zgodnej polaryzacji? Jakaś złota rada? Wrzuciłem na dół tłumik impedancji (nie wiem czy to potrzebne), ustawiłem offset 0.39cala na górę (nie wiem czy plus czy minus skoro jest cofnięty) punkt podziału próbuję zrobić w okolicy 4.3 kHz i albo lejek wychodzi mi do około 15 dB w tym miejscu albo 30 i więcej, w innym miejscu- jak rozumiem nie ma zgodności fazy ? Dodam jeszcze, że ustawiam swoje wartości elementów na zwrotnicy- pytanie po prostu brzmi, jak dojść do takiej zgodności? Skąd wiadomo, że trzeba tak a nie inaczej, i wtedy charakterystyka się tak mocno zapadnie ? :)

            ---------- Post dodany o 18:15 ---------- Poprzedni post o 15:21 ----------

            (,,swoje"- tzn. różne wartości - inne od tych z wcześniejszych schematów) Udaje mi się bez większych kombinacji zrobić charakterystykę dosyć płaską, na odwróconych polaryzacjach, ale na zgodnych takiego ładnego lejka nie ma :(

            Proszę jeszcze o diagnozę, dlaczego pomiar referencyjny mocno odbiega od symulacji w SW. Symulacja daje dużo widocznych rezonansów, podczas gdy pomiar referencyjny jest znacznie bardziej gładki. Czas bramkowania ustawiałem w ten sam sposób. Warunki pomiaru te same. Faza jest ,,dość zgodna" dopiero od 3000Hz dla pomiaru i symulacji, chociaż bardziej poszarpana dla wyliczonej przez komputer.

            Zrobiłem 9 pomiarów z delikatnymi różnicami w bramkowaniu, aby sprawdzić wiarygodność.: 3 razy referencja, 3 razy góra, 3 razy dół.
            Pokrycie w każdym z trzech przypadków, praktycznie 100% dla fazy i charakterystyki.

            ---------- Post dodany 29.11.2013 o 12:57 ---------- Poprzedni post 28.11.2013 o 18:15 ----------

            Wykonałem dzisiaj dodatkowo symulację połączenia głośników w LspCAD. Okazało się, że po wprowadzeniu tych samych parametrów co do SW, bez wprowadzania offset pokrycie z pomiarem referencyjnym jest prawie pełne.
            Proszę zatem o poradę, jak zabrać się do projektowania zwrotnicy, żeby uzyskać możliwie największą zgodność fazową.
            Jak rozumiem, pozostało mi teraz robić to w LspCAD?
            (Co do pomiaru impedancji- mam problem z wyeliminowaniem zakłóceń na 50Hz ;/ Próbuję dalej)
            Last edited by budowlaniec; 28.11.2013, 17:46.

            Skomentuj


              #46
              Witam,

              w/g mnie jeśli referencja pokrywa się u ciebie z symulacją dwóch "gołych" głośników to nic nie musisz dalej robić z offsetami. Teraz pozostaje kombinować z filtrami do poszczegolnych głośników. GDW ma rezonans ok 2 kHz więc okolice 4 kHz jako miejsce podziału myślę, że może być. W LSP masz kreator dadawania konkretnych filtrów. Pobaw się nim dodająć filtry do GDW i GDN. Proponuję przy dodawaniu postawić "ptaszka" aby program traktował filtr jako całość. Wtedy możesz w prosty sposób odpowiednio go przesuwać po skali częstotliwości zachowując prawidłowe zależności pomiędzy elementami składowymi. Zmieniaj i patrz co się dzieje z fazą i przebiegiem. Powodzenia.

              Pozdrawiam,
              Jacek Zieliński

              P.S.

              W ustawieniach zmień dolny zakres pokazywanych częstoliwości na np. 500 Hz. Bedzie lepiej obserwować wprowadzane zmiany.

              Skomentuj


                #47
                Dziękuję za odpowiedzi. Ze względu na wątpliwości, co do sensowności przeprowadzonych przeze mnie pomiarów wykonałem trochę dodatkowych.
                Po kolei: ten który już pokazywałem, jednak w innym widoku:
                Po zwiększeniu czułości mikrofonu:
                Wykonując pomiar z 50cm: .
                Czas bramkowania ustawiam możliwie najkrótszy zaczynając tuż przed impulsem. Kolumna jest bardzo mała. Około 4-4,5l objętości. Obudowa bass reflex- port strojny na około 100Hz. Pewnie zamknięta byłaby lepsza, chociaż wg SW wygląda to tak : .
                Przyznaję, że obudowa i głośniki były wybierane i przygotowywane trochę na wariackich papierach. Są to moje pierwsze kolumny. Głośniki dobrane przypadkowo- tweeter i 10cm niskotonowy. Kopułka jest efektywniejsza o około 7 dB.
                Pomiar wykonuję w mocno wytłumionym pomieszczeniu. Kolumna stoi na standzie 65cm.
                Chciałbym dowiedzieć się, czy ma to wszystko jakikolwiek sens- jaka jest wiarygodność otrzymanych wyników?
                Nie spodziewam się żadnej wybitnej jakości po tych kolumnach.
                Zależy mi po prostu, żebyście Panowie ocenili czy to co robię, w kwestii przygotowania zwrotnicy, robię poprawnie, abym mógł dobrze pojąć metodologię tych działań.
                Pozdrawiam serdecznie :)

                Skomentuj


                  #48
                  Zamieszczone przez budowlaniec Zobacz posta
                  Może jeszcze któryś z Kolegów, w wolnym czasie zechciałby mi pokazać co można osiągnąć na tych pomiarach i zaproponował konkretną zwrotnicę; tak szkoleniow
                  Proszę :

                  Skomentuj


                    #49
                    Zamieszczone przez raven1985 Zobacz posta
                    Proszę :

                    O_O Cóż Kolego..., ja się tam nie znam, ale budzi to mój wewnętrzny szacunek . Bardzo dziękuję! Mogę przy okazji prosić, o jakąś refleksję, czy moje pomiary, z poprzedniego posta wydają się wiarygodne i sensowne?

                    Skomentuj


                      #50
                      Cóż .
                      Dość dziwne wartości wyszły .
                      Na dole duża cewka . Niestety przy tak małej bramce ciężko do końca wyczuć jaka powinna być kompensacja BS .
                      Na górze małe wartości w filtrze.
                      Być może tak mam rzeczywiście być . Masz mocno zaszumione pomiary impedancji możliwe że są zafałszowane.
                      Zbuduj to i zmierz jak wyjdzie to samo to OK jak nie to wiadomo

                      Skomentuj


                        #51
                        Panowie, gdzie można kupić wszystkie rezystory do budowy jig'a? Nigdzie nie mogę znaleźć np 16,2 ohm, owszem jest w tme ale 100szt mnie nie interesuje... Ma ktoś też może na zbyciu wkładkę panasonica?

                        Skomentuj


                          #52
                          Zamieszczone przez etaks Zobacz posta
                          Panowie, gdzie można kupić wszystkie rezystory do budowy jig'a? Nigdzie nie mogę znaleźć np 16,2 ohm, owszem jest w tme ale 100szt mnie nie interesuje... Ma ktoś też może na zbyciu wkładkę panasonica?
                          Oporniki 16.2 Ohm nie są typowe i rzeczywiście ciężko je dostać. Jak widzisz, sam mam problemy z działaniem moich urządzeń pomiarowych, stąd tylko delikatna sugestia, że może jak weźmiesz 33 ohmy równolegle, będzie ok? Wyjdzie dwa razy więcej oporników i trochę zabawy w łączeniu tego, ale w jakiś okolicach 16.3-16.5 można wypaść, a rezystory 33 latwo kupić. Nie wiem czy to robi jakąś różnicę, ponieważ SW ostatecznie i tak spyta Ciebie o dokładną wartość rezystancji przy kalibracji. Może ktoś bardziej obeznany napisze, czy tak jest dozwolone?

                          Skomentuj


                            #53
                            Generalnie to ten rezystor pomiarowy jest dość dowolny. Ważne żeby wiedzieć jaką ma wartość, bo przy kalibracji wyświetli nam jego wartość i musi być ona taka sama jaką mamy włożoną. Tak samo z rezystorami 4R i 16R. W zasadzie mogą być inne, ważne aby jednak znać ich wartość. Bo system wg nich kalibruje się.
                            Ja mam UniJIGa irka, tam jest rezystor referencyjny 22R, ja kalibruję dwoma rezystorami 22R, raz spiętymi równolegle (11R) a raz szeregowo (44R) i jakoś wszystko działa :)
                            Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

                            Skomentuj


                              #54
                              Wczoraj zostałem nakierowany na stronkę rezystory.net i udało się zamówić tam wszystkie rezystorki tak więc po weekendzie trzeba będzie zacząć działać z nie tylko czytać o zmaganiach innych

                              Skomentuj


                                #55
                                Dla nieco zmodyfikowanych pomiarów, przerobiłem zwrotnicę zaproponowaną wcześniej, na tą, którą widać poniżej. Wiem, że punkt podziału obrałem prawdopodobnie za nisko, i stromość filtrowania kopułki również jest pewnie za mała; jednak zależało mi, żeby póki co, dla tak słabych głośników (kolumn robionych na próbę) nieco zmniejszyć koszty zwrotnic- a zmniejszyłem sporo, bo wiele z tych części mam w domu :)
                                Czy przy takiej konfiguracji ma to wszystko szansę w ogóle zagrać i czy tweeter przetrwa? Rezystancję cewek wliczyłem do pomiarów, modyfikując tym samym pozostałe rezystory. Czy widzicie Panowie jakieś dodatkowe błędy w tej propozycji? Proszę o komentarze i uwagi

                                Skomentuj


                                  #56
                                  Czy odsłuchiwałeś ta konfigurację?
                                  Jeżeli pomiar niskotonowego można uznać za wiarygodny do około 200 Hz-300 Hz to nie masz zachowanej równowagi tonalnej. Skutkować to będzie odczuciem małej ilości basu (gdzie w rzeczywistości będzie za dużo średnich i wysokich). Różnica dochodzi nawet do 7 dB.

                                  Skomentuj


                                    #57
                                    Zamieszczone przez Leszek M Zobacz posta
                                    Jeżeli pomiar niskotonowego można uznać za wiarygodny do około 200 Hz-300 Hz
                                    A nie można... :)

                                    Skomentuj


                                      #58
                                      Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Nie, nie odsłuchiwałem tej konfiguracji. Właśnie dlatego nie chciałbym kupić 70% źle, i magluję temat, żeby dojść do tego, co jest pomierzone dobrze :)
                                      Zamieszczone przez dolphin123 Zobacz posta
                                      A nie można... :)
                                      A ten można?- tu bramka jest sporo dłuższa niż w poprzednich pomiarach :) :

                                      ---------- Post dodany o 15:28 ---------- Poprzedni post o 15:03 ----------

                                      Dla tych samych pomiarów co przed chwilą inna propozycja- lepiej ? :
                                      Last edited by budowlaniec; 06.12.2013, 14:27.

                                      Skomentuj


                                        #59
                                        Zamieszczone przez budowlaniec Zobacz posta
                                        Zabrałem się ponownie do pomiarów:) Mam pytanie, do Ampli. W jaki sposób osiągasz tak głęboki lej na zgodnej polaryzacji? Jakaś złota rada? Wrzuciłem na dół tłumik impedancji (nie wiem czy to potrzebne), ustawiłem offset 0.39cala na górę (nie wiem czy plus czy minus skoro jest cofnięty) punkt podziału próbuję zrobić w okolicy 4.3 kHz i albo lejek wychodzi mi do około 15 dB w tym miejscu albo 30 i więcej, w innym miejscu- jak rozumiem nie ma zgodności fazy ? Dodam jeszcze, że ustawiam swoje wartości elementów na zwrotnicy- pytanie po prostu brzmi, jak dojść do takiej zgodności? Skąd wiadomo, że trzeba tak a nie inaczej, i wtedy charakterystyka się tak mocno zapadnie ? :)[COLOR="#696969"]
                                        To tak przykładowo zrobiłem, dołek jest ważny, ale trzeba też zwrócić uwagę na inne rzeczy, jednak mój błąd polegał na zbyt słabym filtrowaniu woofera, bo jego ch-ka jest bardzo brzydka na 7kHz.
                                        Na razie zmagam się z swoją zwrotnicą i kilka ciekawych wniosków można też znaleźć:
                                        http://diyaudio.pl/showthread.php/38...l=1#post382390
                                        Zaczyna się od niedobrej zwrotnicy, potem pomiary od nowa (kilka razy w sumie) i zwrotnica z sensowniejszymi wartościami. Można dowiedzieć się, że dobry reverse null kosztem wszystkiego innego jest złym podejściem...


                                        Rezystory - dlatego fajnie mierzy się w LIMP, nie trzeba kombinować z jakimiś dziwnymi.

                                        Skomentuj


                                          #60
                                          Zamieszczone przez ampli Zobacz posta
                                          Rezystory - dlatego fajnie mierzy się w LIMP, nie trzeba kombinować z jakimiś dziwnymi.
                                          A Ty myślisz, że LIMP inaczej działa niż SW?
                                          Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

                                          Skomentuj

                                          Czaruję...