Zamieszczone przez brencik
Zobacz posta
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Wzmacniacz na bipolarach około 500W do subwofera (zamiast Holtona)
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
2.) Gadanie że wzmak ma 300W/3 pary = jest lipny, jest kompletnie bez sensu. Żyłowanie na maksa parametrów tranzystorów końcowych nie jest dobrym pomysłem.
Moc zależy przede wszystkim od napięcia jakim zasilisz końcówkę, czyli od zasilacza, wzmacniacz ma to jedynie "wytrzymać". Za to więcej par tranzystorów oznacza lepsze odprowadzanie ciepła, mniejszą impedancje wyjściową = większy DF, większa trwałość...
3.) Różnica między 300 a 500W to niecałe 3db. Raczej niewielka.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez SowaZ Zobacz postaTo nawet nie jest 6dB
Proszę skonczmy te brednie.
Zamieszczone przez Holgin Zobacz postaZa to więcej par tranzystorów oznacza lepsze odprowadzanie ciepła, mniejszą impedancje wyjściową = większy DF
Nie wiem czy odprowadzanie ciepła bedzie lepsze z dwoch czy czterech tranzystorów przy tym samym radiatorze.
Grzac beda sie tak samo a nawet mocniej gdyz musimy uwzglednic prad spoczynkowy.
WIeksza trwałosc? Tzn wytrzyma 200 lat zamiast 150? Wow!
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Holgin Zobacz posta2.) Gadanie że wzmak ma 300W/3 pary = jest lipny, jest kompletnie bez sensu. Żyłowanie na maksa parametrów tranzystorów końcowych nie jest dobrym pomysłem.
Wszyscy chwalili wzmacniacze Irka a tam był 150W z jednej parki a 450 z 3 parek.
Wcale nie jest to żyłowanie na maxa , tranzystory spokojnie wytrzymują więcej jak deklaruje producent.
Oczywiście trzeba spełnić kilka warunków aby było możliwe tak efektywne wykorzystanie tranzystorów ale to trochę inny temat.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez brencik Zobacz postaChodzi chyba o to ze do suba nie musi miec pasma 100kHz, SR 100V/us, zniekształceń 0,0001% itp
Zamieszczone przez brencik Zobacz posta1)
5) Ma miec 500W a nie 300. 300 to na mam do głosników satelitarnych w kinie.
a może jesteś głuchy złotouchy, który słyszy 2dB różnicy poniżej 100Hz?
- - - - - aktualizacja - - - - -
Zamieszczone przez brencik Zobacz postaProszę skonczmy te brednie.
!
Skomentuj
-
Mając 4 tranzystory lub 2, które muszą oddać ta sama moc, logiczne jest, że gdy rozłożymy tą moc na dwa razy więcej tranzystorów, będzie ona przekazywana poprzez dwa razy większa powierzchnię na radiator. Czyli sam tranzystor będzie chłodniejszy.
Irek pisał np. przy nmosfecie, że przy irf264n czy jakoś tak można z jednej pary wielka moc wycisnąć, ale wtedy trzeba mocny docisk i ceramiczne podkładki, żeby fizycznie dało się tyle ciepła oddać. 50 mA prądu spoczynkowego to nic przy mocy oddawanej przy 500W idącym na głośnik. Tyle jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła, jeżeli chodzi o trwałość, nie chodzi mi o "zużywanie" się krzemu w tranzystorze, tylko większą odporność na przeciążenia itp, prąd po prostu się rozłoży na mniejsze "porcje".
Z impedancja mogłem się rozpędzić, ale ważniejsze jest to, że ocenianie wzmaka na podstawie ilości tranzystorów/mocy wyjściowej nie ma sensu.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez djrobo Zobacz postanie musi mieć, wystarczy dożo watów, najlepiej 500 watów!
Zamieszczone przez djrobo Zobacz postaalbo jesteś głuchy, albo Twoje satelity maja 70dB efektywności, albo klikło Ci się o jedno zero za dużo?
a może jesteś głuchy złotouchy, który słyszy 2dB różnicy poniżej 100Hz?
Zamieszczone przez Holgin Zobacz postaMając 4 tranzystory lub 2, które muszą oddać ta sama moc, logiczne jest, że gdy rozłożymy tą moc na dwa razy więcej tranzystorów, będzie ona przekazywana poprzez dwa razy większa powierzchnię na radiator. Czyli sam tranzystor będzie chłodniejszy.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez brencik Zobacz posta500W na powazny sub to minimum. Velodyne robi 1250W.
.
- - - - - aktualizacja - - - - -
Zamieszczone przez brencik Zobacz postaWIdze ze nie znasz podstawowych zasad elektoakustyki. Dawmo temu zakładano zawsze 10x zapas mocy - dzisiejsza gimbaza tego nie pamieta, podpytaj emerytowanych realizatorow dzwieku, naglosnieniowcow itp.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Holgin Zobacz postaZastanów się, po co przykładowo ludzie dają miedziane płaskowniki między tranzystory a radiator. Wszystko rozchodzi się o powierzchnię.
Temperatura bedzie taka sama przy 2 jak i 4 tranzystorach tylko w przypadku 4 moc tracona na tranzystor sie zmniejszy o połowe.
Skomentuj
-
Eeh...
Tak wyglada moc tracona na jednym tranzystorze mocy (niebeski) , wzmacniacz zasilany 50V, obciazenie 8R:
Prosze zerknac sobie do noty katalogowej np 2sc5200 i zwrocic uwage na wykres SOA oraz ile moze wytracic tranzystor przy danej temperaturze.i-AMP ,i-PSU, i-SMPS, i-KTO TAM WIE CO JESZCZE
https://www.facebook.com/IAMP-260036317687611/
Skomentuj
-
Zamieszczone przez brencik Zobacz postaMiedzy radiator a tranzystor mozna dac conajwyzej podkladke mikowa lub silikonowa.
Wiesz do czego nadaje sie podkladka silikonowa?? Do zmielenia i wstrzykniecia w cycki jakiej lasce!! :)
Do odprowadzania duzej mocy tylko cieniutka podkladka mikowa albo cienka ceramiczna!
- - - - - aktualizacja - - - - -
Zamieszczone przez borys Zobacz postaTak wyglada moc tracona na jednym tranzystorze mocy (niebeski) , wzmacniacz zasilany 50V, obciazenie 8R:
Z wykresu wynika ze srednia moc wydzielana w jednym tranzystorrze to ok 30W a wiec nawet slabiak w TO220 moze dac sobie rade.
Jednak analiza matematyczna mocy strat nie ma sensu, tylko proby praktyczne sie licza! Toshiby katalogowo maja 150W tak jak kazde inne tranzystory ale tylko z nich mozna wycisnac 300W z pary!! Choc gwarantuje niezawodnosc do 200-250W/parke i to przy temperaturach radiatora dochodzacych do 100 stopni. Ja to po prostu sprawdzilem! Amatorzy nie powinni przekraczac 100-150W/pare. Bo kluczem nie jest tranzystor tylko odprowadzanie ciepla a wiec odpowiedni smar, odpowiednie smarowanie, odpowiednia podkladka, odpowiedni docisk i odpowiedni radiator. Nie moze byc byle jak!Last edited by irek; 21.03.2015, 18:44.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez dzwiedziu Zobacz postaZbig kiedyś mierzył różne podkładki i silikonowa wypadła najgorzej.
Skomentuj
-
To tak w skrocie. Temperatura tranzystora przy 50W z roznymi podkladkami:
cieniutka mikowa (ok 0,05mm) 59*C
zwykla mikowa (ok 0,1mm) 72*C
ceramiczna 3mm (tlenek gliny jak ktos woli aluminium) 69*C
silikonowa 0,25mm 108*C! Bardzo wazny jest docisk bo podkladka jest miekka, latwo zgniesc na miazge albo niedocisnac, krotko mowiac syf!!
teflonowa 0,12mm >140*C (przerwalem test)
Testowalem tez smar bialy i przezroczyty, roznic nie zauwazylem, wszystko zalezy od umiejetnosci smarowania. Bialy jest gesty i latwo nalozyc za duzo.
Skomentuj
Skomentuj