Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

DAC PCM56, PCM61 i inne

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    DAC PCM56, PCM61 i inne

    Podczas rozmów wyszło, że na forum brakuje projektu DACa, który nie zabija ceną i jednocześnie może konkurować z konstrukcjami z aliexpress. Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie zrobienie czegoś na PCM61, bo leżały nieużywane w szufladzie :) PCB zaczęło powstawać z rok temu, ale teraz bogatszy o nową wiedzę i doświadczenia trochę je przeprojektowałem i doprowadziłem projekt do końca. Przy okazji zbiorowego zamówienia na USBAudio, sporo osób przeznaczyło pewne kwoty na rozwój tego DACa, także w tym miejscu chciałbym wszystkim podziękować :)

    Jeżeli chodzi o sam projekt...
    Przetworniki cyfrowo-analogowe powinno się projektować na co najmniej 4 warstwowym PCB i tak też jest w tym wypadku. Wylewki masy oraz 3V3 bardzo dobrze służą sygnałom wysokiej częstotliwości :) W domenie cyfrowej to "mus".



    Sama aplikacja, przynajmniej w domenie cyfrowej, to jakby nie patrzeć kalka z projektu .3lite, od którego podpatruje rozwiązania i staram się jak najwięcej nauczyć :) Tak więc, od wejścia - izolator I2S, następnie AD1896 pełniący rolę filtru cyfrowego i upsamplera do 210.9375kHz, po tym 6 rejestrów przesuwnych, które "tłumaczą" format I2S tj. dzielą linię danych na osobno lewy i prawy kanał. Tutaj dodałem fajną funkcję, tj możliwość wyboru między 16/18 bit :) Robi się to lutując odpowiednią zworkę. Dzięki temu lista kości, które można wsadzić na tą PCB znacznie się rozrosła, bo są to:
    -PCM56
    -PCM61
    -AD1851
    -AD1856
    -AD1861
    Na rynku DIY praktycznie tylko PCM56 się pojawiał, reszta kości jest rzadko spotykana, co według mnie jest ogromną zaletą, bo można posłuchać czegoś nowego, a nie tylko klepane w kółko te same konstrukcje :)

    Skoro część cyfrowa jest załatwiona, teraz analog. Na PCB jest standardowa konwersja I/V na wzmacniaczu operacyjnym z opcją zalutowania kondensatora równolegle do rezystora konwersji oraz filtr dolnoprzepustowy o ciut niespotykanej topologii, bo w sprzężeniu zwrotnym jest cewka. Daje to 50-60dB spadku na częstotliwości próbkowania, co powinno w zupełności wystarczyć. Jako że wiele osób woli inny analog niż na WO, np lampowy, tuż przy układzie D/A są goldpiny (2mm) pozwalające podłączyć własny analog.

    Jeżeli chodzi o zasilanie - jest stosunkowo proste, tanie i co najmniej dobre. W komplecie jest PCB zasilacza, gdzie są 2 zalewane transformatory na rdzeniu EL38 i prestabilizacja. Na płytce DACa są po 2 stabilizatory LM317/337 (jak ktoś ma kaprys może zalutować wersję od Lineara), które prawidłowo zaaplikowane, razem z prestabilizacją w zupełności wystarczają. Zasilanie analogowe i cyfrowe jest logicznie rozdzielone na płytce. Wzmacniacze operacyjne i analogowa część układów D/A jest zasilane ze wspólnego +/-12V, a część cyfrowa z +/-5V. Każdy przetwornik ma wokół siebie 10nF+100nF+1uF+10uF przy każdej nóżce, ale gdyby ktoś chciał zaoszczędzić, starczy zalutować tylko 100nF i 1uF Tyle kondensatorów nie jest potrzebne.
    Ważna uwaga - niektóre z wymieniowych wyżej DACów pracują tylko do +/-5V napięcia analogowego. Pomyślałem o tym i przy stabilizatorach są goldpiny. Założenie tam zworki zredukuje napięcie z 12 na 5V :) Niestety WO także dostaną niższe napięcie i w praktyce pogarsza to działanie układu (większe THD na pomiarach), wypadało by wtedy zmniejszyć rezystor konwersji I/V - zmniejszyć napięcie wyjściowe - zrobić więcej "miejsca" między sygnałem a zasilaniem.

    Na płytce są pady pod rezystory/potencjometry do trymowania układów (zmniejszenie THD), ale jeżeli ktoś się na tym nie zna, niech ich nie lutuje, bez karty pomiarowej będzie tylko gorzej.

    Cały zestaw powinien się zamknąć w około 500zł, dużo zależy od WO, AD811 i AD797 pozwolą przekroczyć 600zł, jak ktoś kupi TL071 i AD1896 z aliexpress to pewnie zejdzie poniżej 400zł :) Wystarczy podłączyć odbiornik I2S, np USBAudio, Amanero czy coś z SPDIF, transformatory do gniazdka i można cieszyć się muzyką :)

    Starczy gadania, teraz jakieś obrazki:


    Jak będę mieć dobry aparat, zrobię lepsze zdjęcia. Ale widać jak to wygląda :) 2 płytki 10x10cm i jest cały DAC.

    Teraz czas na pomiary:

    Wyżej THD po trymowaniu. Zaznaczam, że mam wersję L, czyli najgorszy sort. Jeden egzemplarz przeskoczył THD standardowej wersji, a drugi jest na poziomie K, czyli najlepszym :) Wiem, że da się troszkę lepiej wyregulować te układy, ale dziś mi się już nie chciało.
    Co ciekawe, wszystko na wzmacniaczach TL081/TL071! Czyli być może będzie jeszcze lepiej :) Na uwagę zasługuje też fakt, że "trawa" szumu jest na poziomie -135dB!

    Żeby nie było tak różowo, widać sporo harmonicznych i to niestety nieparzystych. Coś mi tutaj nie pasuje, będę musiał rozwiązać ten problem. Nie jest to kwestia D/A, bo PCM56 pokazuje to samo, podejrzewałem egzotyczny analog z cewką, ale wyrzucenie jej nie poprawiło sytuacji. Możliwe, że sam pomiar jest nieprawidłowy.
    Rozkład tych harmonicznych sugerował, że chodzi o jakąś intermodulacje i widać to boleśnie na pomiarze IDM 19+20k:



    Zmienię WO, zmierzę THD przed filtrem LP i zobaczę co wyjdzie. Chcę też wylutować potencjometry od trymowania. Tak czy inaczej, nie wydaje mi się, żeby błąd był na schemacie/płytce, przynajmniej mam taką nadzieję. Zastanawiam się też czy walnięty AD1896 nie mógłby czegoś takiego generować (odbicia).
    Last edited by .3lite; 13.10.2018, 06:46. Powód: Prośba autora

    #2
    Zmniejsz poziom wyjściowy w generatorze o kilka dB i sprawdź jeszcze raz IMD. Tak dla pewności

    Skomentuj


      #3
      Próbowałem rano zrobić taki pomiar, ale dziś EMU już nie chciało współpracować. Kapryśna ta karta :) Aczkolwiek zmierzyłem też THD dla -60dBFs i harmoniczne były podobne, więc to chyba nie kwestia przesteru.
      Zastanawiam się, czy mogę na podstawie tych pomiarów uczciwie stwierdzić, że SNR to około 130dB?

      Skomentuj


        #4
        Nie na temat...
        Holgin, kibicuję projektowi :)

        Skomentuj


          #5
          A dziękuję. Tak właściwie to rano obniżyłem o 1dB sygnał przy pomiarze IMD...


          Jest 0.0014% :) Podejrzewam, że DACi typu PCMXX po prostu "tak mają", że widać te harmoniczne, albo moja karta nie jest w 100% sprawna. Tak czy inaczej projekt jest w sumie zakończony :P
          Co ciekawe, zmiana WO na AD811/AD797 nie zmieniła nic w kwestii THD, tak samo podpięcie się kartą przed filtr LP :P

          Ktoś by chciał płytki? :)

          Skomentuj


            #6
            Zamieszczone przez Holgin Zobacz posta
            A dziękuję. Tak właściwie to rano obniżyłem o 1dB sygnał przy pomiarze IMD...
            Pisałem

            Druga sprawa - pomiar bazowy masz przy -3 dBFS. Spokojnie można podwyższyć poziom o co najmniej 2 dB a najlepiej o 2,9 dB. Przy poziomach bliskich 0 dBFS mogą wychodzić niezłe kwiatki, których normalnie nie widać (sam tak u siebie miałem nie raz).

            Skomentuj


              #7
              Zamieszczone przez .3lite Zobacz posta
              Pisałem

              Druga sprawa - pomiar bazowy masz przy -3 dBFS. Spokojnie można podwyższyć poziom o co najmniej 2 dB a najlepiej o 2,9 dB. Przy poziomach bliskich 0 dBFS mogą wychodzić niezłe kwiatki, których normalnie nie widać (sam tak u siebie miałem nie raz).
              Tak, dlatego to sprawdziłem :P
              Wyżej podnieść nie mogę, generator jest ustawiony na 0dB, musiałbym zwiększyć wzmocnienie na EMU, ale wtedy THD rośnie, więc chyba nie ma to sensu.

              Skomentuj


                #8
                W takim wypadku nie ma żadnego problemu - chodziło mi o to aby sygnał cyfrowy latał przy 0 dBFS, więc jak tak jest to wszystko jest też OK

                Skomentuj


                  #9
                  To teraz pozostaje składać i słuchać.


                  Tutaj razem z selektorem wejść cyfrowych:



                  Do kompletu sterownik już narysowany:


                  Dwie płytki na jednej, do połamania

                  Skomentuj


                    #10
                    Mam pytanko, jak jakościowo ten dac mozna porownac do boss dac allo na pcm5211? Spial bym go z rasphberry przez i2s zamiast nakladki allo, tylko wlasnie czy jakosc bedzie miedzy nimi na tyle duza ze warto bawic sie w budowe?

                    Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

                    Skomentuj


                      #11
                      Holgin - pcbway nie robi problemow, ze dwa projekty na jednej pcb?
                      http://www.gavron04.diyaudio.pl

                      Skomentuj


                        #12
                        Zamieszczone przez magep Zobacz posta
                        Mam pytanko, jak jakościowo ten dac mozna porownac do boss dac allo na pcm5211? Spial bym go z rasphberry przez i2s zamiast nakladki allo, tylko wlasnie czy jakosc bedzie miedzy nimi na tyle duza ze warto bawic sie w budowe?

                        Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka
                        Patrząc czysto technicznie, PCM61 jest klasę wyżej jeżeli chodzi o rozwinięcie/poziom projektu. 5122 ma dość biedny filtr cyfrowy (znacznie gorszy niż AD1896), to taki zintegrowany IC nastawiony raczej na niski koszt i prostotę niż jakość. Sam projekt wydaje się być porządny i przemyślany choć nie wiem czy nie ma tam trochę "voodoo", ale w ręku tego DACa nie miałem, więc nie powiem, co brzmi lepiej :P

                        PCM61 to coś nowego na rynku i prawda jest taka, że nowość = ryzyko :)

                        Zamieszczone przez gavron04 Zobacz posta
                        Holgin - pcbway nie robi problemow, ze dwa projekty na jednej pcb?
                        Jeżeli między płytkami jest połączenie elektryczne i są one jedną częścią (łamanie jest opcjonalne) to przejdzie, ale raz mi chcieli policzyć to jako "panel by customer".

                        Skomentuj


                          #13
                          Cóż, tutaj dyskusja za bardzo się nie rozwinęła, na AS płytki się rozeszły. Tak czy inaczej, otworzyłem zbiorowe zamówienie, wrzucam też BOM i inne materiały :)
                          TOP.pdf
                          Opis + BOM PCM61.pdf

                          Skomentuj


                            #14
                            O ile dobrze rozumiem, to układ można podrasować przez:
                            1. trymowanie przetworników,
                            2. montaż równoległy przetworników w pakiet.

                            Pytania dwa:
                            1. Który wariant zalecasz? (bez zważania na koszt przetworników)
                            2. Czy sensowny/technicznie wykonalny byłby proces trymowania pakietu?

                            Skomentuj


                              #15
                              Zamieszczone przez LeszekC Zobacz posta
                              O ile dobrze rozumiem, to układ można podrasować przez:
                              1. trymowanie przetworników,
                              2. montaż równoległy przetworników w pakiet.

                              Pytania dwa:
                              1. Który wariant zalecasz? (bez zważania na koszt przetworników)
                              2. Czy sensowny/technicznie wykonalny byłby proces trymowania pakietu?
                              Cóż.. do trymowania potrzebny jest sprzęt pomiarowy. Jak ktoś ma, to zawsze warto spróbować, a jak nie - nie ma tematu :) Jeżeli chodzi o łączenie równolegle - na pewno można uzyskać ciekawy efekt, w tych przetwornikach jest to rzadko spotykane - na papierze same zalety. Trymowanie "wieży" z DACów jeszcze nie robiłem, jak będę mieć więcej czasu (tak za miesiąc) na pewno spróbuję. Jest ryzyko, że będą jaja, bo przetworniki w wieży mają inny optymalny punkt, więc może wyjść gorzej niż bez trymowania. Zasadniczo, to trochę loteria.

                              Skomentuj


                                #16
                                Holgin,
                                1. Dałbyś BOMa w excelu, czy czymś pozwalającym na filtrację.
                                2. BOM i TOP do zasilacza mógłbyś proszę podrzucić, bo nie widzę nigdzie. Może ślepy jestem. Starość nie radość

                                Skomentuj


                                  #17
                                  Jak wrócę z pracy wrzucę BOM w xls, ale z tego co pamiętam, BOM do zasilacza powinien gdzieś tam być :)

                                  Skomentuj


                                    #18
                                    A, chyba faktycznie jest w tym głównym. To jest ta ostatnia strona BOMu, czy jakoś wymieszane? Jak już mówiłem, starość...

                                    Skomentuj


                                      #19
                                      Zamówienie mnie nie wyjdzie, ale może ktoś rzuci okiem co z części można z tego wybrać?

                                      https://pl.mouser.com/ProjectManager...sID=361f132f28

                                      Skomentuj


                                        #20
                                        Pomoże ktoś z tym? Jeśli wyjdzie gotowy koszyk z mousera, farnella, tme czy nawet razem to mogę ogarnąć zamówienie grupowe, bo Holgin czasu na to nie ma. A ja z paczkami itd sobie poradzę i znajdę na to czas :)
                                        Last edited by siewcu; 07.09.2018, 22:27.

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X