Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Baffle Step - interesująca dyskusja :)

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak myślicie ile wart jest taki magiczny kalkulator kompensacji BS :mrgreen:

    http://diyaudioprojects.com/Technica...it-Calculator/

    Skomentuj


      Rfck, dużo tu myśleć nie trzeba. Jak każdy kalkulator tego typu opiera się on o wyidealizowaną teorię i moim zdaniem nie warto sobie nim zawracać głowy lub conajwyżej potraktować wynik obliczeń z tegoż kalkulatora jako bazę wyjściową do dalszego etapu projektowania zwrotnicy.

      Skomentuj


        JUż nawet nie patrząc na poprawność obliczeń takiego kalkulatora, jak ma sie do sprawy zastosowanie tak polaczonego rezystora z cewką ?, według projektów borysa wystarczyło zwiększyć cewkę na niskotonowym tak aby filtracja zaczynala sie dosc wczesnie co kompensowało BS, jak taki uklad powinien byc podłączony z filtrem np 2 rzędu, za czy przed filtrem taka ew. kompensacja ?

        Skomentuj


          Ta cewka z rezystorem to tylko model ktorym mozna tlumaczyc kompensacje calego zjawiska BS. W praktyce nikt nie stosuje tego rezystora bo to nie ma sensu. Kazdy filtr nagina charakterystyke przeciwdzialajac zjawisku BS. Dlatego nie ma specjalnego ukladu kompensujacego to zjawisko ktory moznaby dorysowac do dowolnej zwrotnicy. Tak samo nie mozna stwierdzic czy jest kompensacja widzac tylko schemat zwrotnicy. Dopiero porownanie charakterystyki samego glosnika z charakterystyka po filtracji moze cos powiedziec choc tu moze sie okazac ze sam glosnik nie wykaze modelowego BS i nie bedzie trzeba nic kompensowac. Mowimy tu caly czas o kompensacji BS na zasadzie ''wyciecia nadmiaru decybeli'' a mozna tez kompensowac dodajac decybeli w dolnym pasmie (dodatkowy glosnik).
          Generalnie kazdy konstruktor modeluje tak charakterystyke kolumny zeby mu odpowiadala i nie ma znaczenia czy jest kompensacja BS czy jej nie ma. Nawet Yoshi robi zwrotnice bez kompensacji BS tylko ze teraz trudno bedzie mu sie do tego przyznac.

          Skomentuj


            Zamieszczone przez irek
            mozna tez kompensowac dodajac decybeli w dolnym pasmie (dodatkowy glosnik)
            Warto dodać dla mniej obeznanych, że mowa o układzie 2,5-drożnym.

            Skomentuj


              No i pozostaje kwestia nazewnictwa bo kazde podbicie niskich tonow skompensuje BS. Ale nikt dodajac basu korektorem czy dodajac subwofer nie mowi ze skompensowal BS dlatego BS to takie ''wirtualne'' zjawisko jak wiele innych zjawisk fizycznych zachodzacych w glosniku. Nie wazne jakie zjawiska powoduja ze charakterystyka glosnika czy kolumny jest taka jaka jest, wazne czy nam pasuje czy moze chcemy ja zmienic.

              Skomentuj


                A co z podbiciem basu poprzez samo pomieszczenie? dlaczego nikt tego nie uwzglednia? ostatnio ktos robil klon koluumn borysa z tymze na 2ch kepach i uznal ze zwrotnica bardzo scina srednie czestotliwosci uwypuklajac bas, dojdzie do tego podbicie przez pokoj i wyjdzie kolumna a'la dres, tylko bas i sopran :lol: wydaje mi sie ze kazdy powinien dostosować zwrotnice do siebie, do pomieszczenia w ktorym gra zestaw bo przeciez na tym polega diy. ewentualne kompensacje BS mozna wprowadzic po odsluchu stwierdzajac czy wybija nam sie srednica czy nie, takze dla mnie robienie komus zwrotnicy na odległośc, nie w docelowej obudowie i nieznając preferencji słuchacza mija sie z celem. Jednak duzo lepsze to niz symulatory czy uniwersalne zwrotki.

                Skomentuj


                  z tego co mi wiadomo to borys robi zwrotnice wlasnie pod siebie - czyli po uprzednim odsluchu - czyli wszystko jest na swoim miejscu. ciezko jednak uwzglednic upodobania wszystkich - jest to niemozliwe...

                  Skomentuj


                    Zamieszczone przez Rfck
                    A co z podbiciem basu poprzez samo pomieszczenie? dlaczego nikt tego nie uwzglednia?
                    Ano choćby dlatego, że ch-ka pomieszczenia zmienia się za każdym razem gdy zmieni się "zawartość" tego pomieszczenia. Wejdzie dodatkowa osoba i już ch-ka ulega zmianie, zmienisz zasłony i ch-ka się zmieni, przesuniesz fotel lub krzesło i ch-ka się zmieni...
                    Dlatego zwrotnice projektuje się uwzględniając postać samego zestawu głośnikowego, a dla poprawy warunków odsłuchowych dostosowuje się pomieszczenie (ustroje, delfektory, pułapki itp) i ustawienie zestawów.

                    Skomentuj


                      Zamieszczone przez Rfck
                      2ch kepach i uznal ze zwrotnica bardzo scina srednie czestotliwosci uwypuklajac bas,
                      To ja :p I jeszcze sie ma BR z tyłu :p chyba go przeniose na przednią ściankę :p

                      Skomentuj


                        Rfck masz racje ze pomieszczenie moze skompensowac BS. Choc tu pojawia sie pewien problem z nazewnictwem bo ten temat usilnie probuje wmowic ze BS ma scisly zwiazek z basem a to nie prawda! BS to podbicie glownie w okolicy srednich tonow zaleznie od wielkosci glosnika i obudowy. Bardzo, bardzo uproszczajac mozna stwierdzic ze wybijajaca srednica przykryla bas i dalej idac pwiedziec po prostu ze jest malo basu. Niektorzy niestety wysuwaja takie idiotyczne wnioski idac dalej stwierdzaja ze zwrotnica bez kompensacji BS nie ma basu. To najglupsze stwierdzenie jakie mozna wysunac po przeczytaniu tego watku.

                        Zamieszczone przez Caleb
                        z tego co mi wiadomo to borys robi zwrotnice wlasnie pod siebie - czyli po uprzednim odsluchu - czyli wszystko jest na swoim miejscu. ciezko jednak uwzglednic upodobania wszystkich - jest to niemozliwe...
                        Ja tez robilem zwrotnice pod siebie to niby dlaczego moja zwrotnica jest nieprawidlowa!? Na to pytanie przez 5 stron tego watku nikt nie potrafil odpowiedziec!

                        A sprawa jest prosta, Borys nie lubi srednich tonow a ja lubie.

                        Skomentuj


                          Uważam że każdy projekt zwrotnicy udostępniony przez kogokolwiek jest gestem dobrowolnym i nie widzę tutaj sensu krytyki że gra na niej źle czy dobrze, każdy ma inne upodobania jak ktoś tutaj mądrze zauważyl, czesto są to rozne obudowy co przeciez wplywa na charke zestawu, to o czym napisał Quester czyli elementy wyposażenia pokoju to wszystko wpływa na brzmienie, pozatym każdy słyszy inaczej! stąd też biorą się różne upodobania, jeden slyszy gorzej tony wysokie i ma ich więcej a drugi slysyz je dobrze i ustawienie poprzednika będzie go gryzlo po uszach.

                          Skomentuj


                            W koło to samo na każdej stronie :) Trzeba sporo sie nasłuchać żeby poznać nawet swoje własne upodobania. Sporo czasu konstrukcji i kasy jeszcze upłynie.... No i zdrowia takich osób jak irek , borys i innie którzy się bawia w pomiary :razz:

                            Skomentuj


                              Ja tez robilem zwrotnice pod siebie to niby dlaczego moja zwrotnica jest nieprawidlowa!? Na to pytanie przez 5 stron tego watku nikt nie potrafil odpowiedziec!

                              A sprawa jest prosta, Borys nie lubi srednich tonow a ja lubie.
                              to raczej mocno przesadzona opinia. w 4. konstrukcji borysa srednie tony jak najbardziej byly na swoim miejscu (przynajmniej dla mnie i kilku osob, ktore mialy okazje posluchac tych kolumn).
                              BS to podbicie glownie w okolicy srednich tonow zaleznie od wielkosci glosnika i obudowy.
                              a nie podbicie od srodka pasma w gore? od pewnych czestotliwosci (jakos 200-400Hz w zaleznosci od paczki) w gore mamy podbicie o pare dB, wiec imo jak najbardziej mozna mowic o wiekszej lub mniejszej ilosci basu (i niskiej srednicy) w zaleznosci od kompensacji. swoja droga jestem ciekaw, czy Twoja ostatnia zwrotnica Irku rowniez spotka sie z krytyka - bo: "mala cewka w drodze niskotonowej i slabo tlumiony tweeter na drodze akustycznej.". tworzenie zwrotnic jest jak najbardziej dobrowolne, ale tez krytyka przeciez moze byc konstruktywna - i kazda ze stron moze cos dobrego z niej wyniesc.

                              Skomentuj


                                Zamieszczone przez Caleb
                                a nie podbicie od srodka pasma w gore? od pewnych czestotliwosci (jakos 200-400Hz w zaleznosci od paczki) w gore mamy podbicie o pare dB, wiec imo jak najbardziej mozna mowic o wiekszej lub mniejszej ilosci basu
                                Z tego co napisales jasno wynika ze mozna mowic o podbiciu srednicy, ilosc basu w zaden sposob nie zostaje zmieniona. Jesli udalo by Ci sie dorobic do jakiejs zwrotnicy nie posiadajacej kompensacji BS wlasnie ta kompensacje i porownalbys odsluchowo obie wersje to uslyszysz roznice w ilosci srednich tonow.

                                Brzmienia kolumn sie nie krytykuje tylko ocenia ich charakter i przydatnosc w danym zastosowaniu. Zaden konstruktor nie bedzie poprawial za kazdym razem zwrotnicy jak uslyszy ze komus cos sie w brzmieniu nie podoba. Krytykowac mozna rozwiazania ewidentnie zle np: spadek impedancji ponizej wymaganej, niewlasciwe sumowanie w punkcie podzialu czy zle filtrowanie gl wysokotonowego powodujace jego czeste uszkodzenia.

                                Skomentuj


                                  Wraz ze zmniejszeniem się ilosci średnich tonów wyraźniej slychac tony niskie co daje wrażenie zwiekszenie sie ilosci basu, cała magiczna kompensacja powinna polegać na odsłuchu, pozatym jest to zalezne od miejsca w ktorym kolumienki stoją, zamiast grzebac w zwrotnicy mozna pobawic sie ustawieniem kolumienek.
                                  Złe ustawienie zestawu moze podbijac niskie czestotliwosci nawet o 6dB jak nie więcej także wspomniana tutaj zwrotnica borysa u niego moze grac w sam raz a u kogos kto ma kolumny w rogu pokoju albo jak MormoN z basreflexem z tyłu podbija dodatkowo bas, dodając do tego kompensacje wychodzi dominacja basu nad resztą.

                                  Skomentuj


                                    Z tego co napisales jasno wynika ze mozna mowic o podbiciu srednicy, ilosc basu w zaden sposob nie zostaje zmieniona. Jesli udalo by Ci sie dorobic do jakiejs zwrotnicy nie posiadajacej kompensacji BS wlasnie ta kompensacje i porownalbys odsluchowo obie wersje to uslyszysz roznice w ilosci srednich tonow.
                                    jak zwal, tak zwal. jesli tlumimy srednice "kompensacja bafflestep" to do projektu tez raczej dorzucimy wiekszy tlumik na kopulke niz normalnie - bez kompensacji. no i stad wlasnie wiecej basu, ale mozna rownie dobrze to nazwac - stlumieniem srodka i gory. tylko ze nie ma raczej roznicy jak to nazwiemy. :)

                                    Skomentuj


                                      Jest różnica :) bo basu jest cały czas tyle samo :) słychać go mniej bo jest przykryty przez inne wartości, ale jest go tyle samo.

                                      Skomentuj


                                        Tyle samo czy nie... sprzeczka godna wytworzenia nowej filozofii :p

                                        Skomentuj


                                          Wystarczy porownac dwie charakterystyki cisnienia i bedzie dokladnie widac czego jest wiecej a czego mniej. Wyrownywanie pasma czy ksztaltowanie go polega tylko i wylacznie na ucinaniu efektywnosci. To odwieczny kompromis miedzy uzyskaniem zadawalajacego brzmiania i zadawalajacej efektywnosci. W subach bardzo latwo wymienia sie efektywnosc na pasmo tylko co komu po subie ''ciagnacym'' od 20hz skoro wogule go nie bedzie slychac.

                                          Skomentuj

                                          Czaruję...
                                          X