Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fornirowanie - kleje, metody docisku oraz jego ł±czenia

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • Pogromca mitow
    replied
    Zamieszczone przez marian Zobacz posta
    A wiesz że nie próbowałem nigdy bez papieru
    My¶lałem że się przyklei i za każdym razem dawałem papier
    Rozmawialem kiedys z osoba, ktora ma bardzo duze doswiadczenie w stolarce glosnikowej i zdziwilo mnie jak mi powiedzial, ze nie stosuje zadnej przekladki z papieru. Pozniej jak sam mialem problemu z przebijaniem kleju i przyklejeniem papieru do forniru, to dotarlo do mnie w czym lezy problem. Klej ktory przebije fornir, moze przebic rowniez papier, co spowoduje sprasowanie tego papieru z fornirem. Zrobi sie twarda, czarna gruda na fornirze, ktorej nie da sie usunac. Tzn mozna ja zeszlifowac, ale na jasnym fornirze zostaja brzydkie plamy. Pozniej calkiem zrezygnowalem z przekladki papieru. Folia czy pianka nie dosc, ze dobrze blokuje przebicie kleju swoja struktura, to jesli juz przejdzie, to i tak wikol sie do niej nie przyklei. Wiec zanim cokolwiek sie przyklei na zimno pod dociskiem, warto sprawdzic czy nasz fornir nie ma dziur, lub czy ogolnie nie jest jakis "sitowaty" jak to bywa czasami z np z machoniem. Taki fornir trzeba przed klejeniem zagruntowac, tworzyc warstwe klejowa, przez ktora nie przejdzie juz docelowy klej.

    Zostaw komentarz:


  • radecky
    replied
    Muszę spróbować tego soudala, cały czas kleje na Pattex Expres

    Zostaw komentarz:


  • marian
    replied
    Ten podkład się lekko ugnie na kancie obudowy, wystarczy nawet 10-20kg.
    Jak masz równe obudowy (płaska powierzchnia) to wystarczy aby podkład się ugi±ł na kancie dziesi±tki mm i to wystarczy aby na kancie obudowy fornir idealnie był przyklejony.

    Zostaw komentarz:


  • dzwoniec
    replied
    Ale mowa była o docisku ciężarem a ten jest mniejszy niż taki od ¶cisków i tym bardziej od prasy.
    No chyba że mówimy o cieżarze z 200kg
    Last edited by dzwoniec; 03.11.2017, 18:06.

    Zostaw komentarz:


  • marian
    replied
    Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
    Pianka ma taka funkcje, ze przy wlasciwym docisnieciu w sciskach czy na prasie, zawija sie lekko na brzegach obudowy i swietnie dociska fornir na krawedzi. Wystarczy, ze bedziesz mial lekka nierownosc obudowy, to przy zastosowaniu tylko folii czy papieru, nie docisniesz forniru w tym miejscu. Pianka ten problem rozwiazuje.
    Dokładnie tak :)


    Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
    Klej do pianki sie nie przykleja i nie ma szans, zeby przywarlo do forniru.
    A wiesz że nie próbowałem nigdy bez papieru
    My¶lałem że się przyklei i za każdym razem dawałem papier

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Pianka ma taka funkcje, ze przy wlasciwym docisnieciu w sciskach czy na prasie, zawija sie lekko na brzegach obudowy i swietnie dociska fornir na krawedzi. Wystarczy, ze bedziesz mial lekka nierownosc obudowy, to przy zastosowaniu tylko folii czy papieru, nie docisniesz forniru w tym miejscu. Pianka ten problem rozwiazuje. Jak wyciagam z prasy kolumne po fornirowaniu to pianka jest zupelnie sprasowana, tak ze odbija sie na niej wzor forniru. To oznacza, ze na calej powierzchni mialem docisk jak jak nalezy.

    Zostaw komentarz:


  • dzwoniec
    replied
    Zamieszczone przez marian Zobacz posta
    To tylko zabezpieczenie przed przeciekaj±cym klejem.
    Je¶li tak się zdarzy to łatwiej zeszlifować z forniru przyklejony papier niż piankę
    Pianka zmniejsza docisk. Lepiej nie podkładać pianki a zamiast papieru dać folię. Czyli fornir na kleju-folia-prosta formatka-ciężar :)

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Zamieszczone przez Skoczek Zobacz posta
    Bardzo ten soudal dusz±cy przy klejeniu?
    To klej bialy na bazie wody, nie ma zadnego zapachu.


    Zamieszczone przez habelj Zobacz posta
    Wystarczy wcze¶niej fornir modyfikowany zaimpregnować klejem jak do metody na "żelazko" i pozwolić przeschn±ć.
    Dokladnie tak. Podobnie robi sie z "dziurawymi" fornirami naturalnymi.

    Zostaw komentarz:


  • habelj
    replied
    Zamieszczone przez marian Zobacz posta
    Ogólnie to się nie zdarza je¶li nie damy zbyt dużo kleju... chociaż przy fornirze modyfikowanym bez flizeliny klej przecieka okropnie :/
    Wystarczy wcze¶niej fornir modyfikowany zaimpregnować klejem jak do metody na "żelazko" i pozwolić przeschn±ć. Fornir dzięki temu trochę mocniejszy się staje i nie przecieka :)

    Zostaw komentarz:


  • Skoczek
    replied
    Czyli chyba spróbuje soudalem na zimno, zobaczmy co z tego wyjdzie (jeszcze długa droga przede mn± bo czasu mało a przy składaniu zestawu 5.1 trochę się schodzi). Je¶li chodzi o forniry to modyfikowane tego typu ( https://www.classicveneer.pl/sklep/ ) będ± ok? S± podklejone fizelin± więc powinno się kleic dosyć wygodnie.

    Bardzo ten soudal dusz±cy przy klejeniu? Pogoda coraz gorsza, w garażu może nie być zbyt przyjemna temperatura na takie prace.

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Tez dawalem papier na przekladke, ale to wiecej psulo niz pomagalo. Jak sprasowalo klej z papierem do forniru to trzeba bylo skrobac. Klej do pianki sie nie przykleja i nie ma szans, zeby przywarlo do forniru. Poza tym nawet jak dluzej przeciagniesz pod dociskiem, to robia sie takie zaschniete krople, ktore latwo sie usuwa.

    Zostaw komentarz:


  • marian
    replied
    Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
    Jak kleicie na zimno z dociskiem, to nie trzeba dawać przekladki z papieru, wystarczy sama pianka pod panele.
    To tylko zabezpieczenie przed przeciekaj±cym klejem.
    Je¶li tak się zdarzy to łatwiej zeszlifować z forniru przyklejony papier niż piankę.
    Ogólnie to się nie zdarza je¶li nie damy zbyt dużo kleju... chociaż przy fornirze modyfikowanym bez flizeliny klej przecieka okropnie :/

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Walek do tapet najlepszy przy rozprowadzaniu kleju. Jak kleicie na zimno z dociskiem, to nie trzeba dawać przekladki z papieru, wystarczy sama pianka pod panele. Na żelazko w ogóle nie kleje, chyba ze jakie¶ krawędzie. Zamiast fornirowac żelazkiem duza kolumnę, wolałbym użyć dobrego kontaktu w żelu, choc to droższa metoda.

    Zostaw komentarz:


  • marian
    replied
    Ja prasuję tylko jak mam małe powierzchnie do oklejenia.
    Klej Soudal nakładany wałkiem na obie powierzchnie (ja używam g±bkowego, o mikroskopijne pęcherzyki powietrza się nie martwię), tak szybko jak się tylko da aby nie zd±żył wyschn±ć i od razu przyklejam fornir.
    Szybko rozwałkowuję fornir twardym wałkiem zwracaj±c uwagę na kant obudowy, na fornir kładę papier do pieczenia, podkład pod panele podłogowe (ten z rolki), na to płask± formatkę i nie za duże obci±żenie.
    Tak robię gdy mam do oklejenia jedn± powierzchnię lub gdy nie da się oklejać od razu drugiej strony z racji kształtu obudowy.

    A je¶li to s± zwykłe proste obudowy, to kleisz jeden bok, rozwałkowujesz, odwracasz obudowę fornirem do dołu na już przygotowan± formatkę z papierem i podkładem panelowym i kleisz drugi bok. Dajesz papier, podkład, formatkę, trochę ciężaru i już jedna obudowa się klei.
    Robisz to samo z drug± obudow± i idziesz do domu na kawę :)

    Jak bym miał prasować boki podłogówek to bym się zajechał, już raz tak robiłem i naprawdę więcej tego nie zrobię.

    Zostaw komentarz:


  • bawolek
    replied
    Zamieszczone przez Skoczek Zobacz posta
    Wikol i żelazko?
    dla amatora jako pierwsza przygoda polecam taki zestaw:

    - SOUDAL 65A
    - gumowy wałek ...np do tapetowania

    lejesz cienkimi strugami klej na kolumne.... wałkujesz dokładnie wałkiem żeby wszędzie był klej i żeby warstwa była jednolita, równa, cienka ...ważne by nie było żadnych miejsc bez kleju !
    lejesz cienkimi strugami klej na fornir .... wałkujesz dokładnie wałkiem żeby wszędzie był klej i żeby warstwa była jednolita, równa, cienka ...ważne by nie było żadnych miejsc bez kleju !
    warstwa powinna być możliwie cienka, przy czym jeżeli będą jakieś miejsca gdzie klej całkiem wsiąknie to w takie miejsca troszkę poprawiam... tylko nie rób tam kałuży z kleju.
    teraz ważny moment....czyli czekasz aż zarówno na kolumnie jak i na fornirze klej przeschnie.... powierzchnia ma być przezroczysta... taka, że jak ją dotykasz ręką to nie ma się kleić itd...

    przykładasz fornir.....żelazko miedzy 3 a 4 "kropeczki" ...chodzi o to że ma być gorąco ..ale nie ma "gotować", jeżeli chodzi o siłę to ja obiema prostymi rękami w łokciach opieram ciężar ciała i tak jeżdżę powoli w każdym miejscu najpierw "wzdłuż" potem w "poprzek"
    krawędzie robię tak, że żelazko daję pod kątem na krawędź ..gwarantuje to idealne przyciśnięcie na krawędziach.
    fornir mam docięty tak że ok 1cm z każdej strony większy po przeleceniu żelazkiem odstawiam do dołu fornirowaną krawędzią na kilkanaście minut (tak by ostygło) czymś przyciskam ...choć jeżeli porządnie pojeździłeś żelazkiem to nie jest konieczne przyciskanie tego niczym .... ewentualnie sobie usiądź na kilka minut na tej kolumnie ... to już chyba takie proforma bardziej heh...

    po kilkunastu minutach przycinam frezarka lub nożem fornir tak by zostało kilka mm ... te pozostałe kilka mm ścieram papierem ściernym drobniutkim ..np 160 na klocku drewnianym i krawędzie są idealne....

    tak robiłem kilka zestawów ... stół ....mebelki dla córki

    jak łączyłem fornir to kupiłem sobie taśmę JAWA nóż introligatorski i nakładając na siebie liscie z naddatkiem by na siebie zachodziły przejeżdżałem nożem (używałem długiej poziomicy jako prowadnicy ...ale kup sobie np profil zamknięty aluminiowy w castoramie i będzie super prowadnica ...potem taśma.. i żelazko z tym że jak robisz łączone to trzeba pilnować żeby pod obciążeniem nie jechać żelazkiem w kierunku który będzie powodował rozsuwanie krawędzi ...


    ta metoda mnie nie zawiodła, nie jest może dla ludzi którzy robią tego bardzo dużo ...wtedy lepiej zapatrzeć się w prasę jakąś amatorską i robić na mokro ...

    dla amatorów gwarantuje ci ze jeżeli postąpisz dokładnie jak opisałem będzie dobrze...
    soudal 65A wybitnie fajnie pod wpływem temp łapie ze sobą krawędzie ...przy czym fajnie impregnuje powierzchnie ...i co bardzo ważne jest stosunkowo odporny chemicznie i na wodę ...wiec praktycznie dowolne lakiery możesz stosować i ci bąble nie wyjdą ...

    - - - - - aktualizacja - - - - -

    co sie do cholery stalo z czcionkami ! hehe

    - - - - - aktualizacja - - - - -

    test ŁÓݬ

    - - - - - aktualizacja - - - - -

    Ľćż

    - - - - - aktualizacja - - - - -

    nie mam pojęcia czemu teks wyżej nagle mi tak ....pokrzaczyło gdzie bez żadnych modyfikacji teraz poprawnie koduje czcionki
    Last edited by bawolek; 03.11.2017, 08:46.

    Zostaw komentarz:


  • Skoczek
    replied
    Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
    (...)najlepsze do fornirowania w 99% przypadkow sa kleje biale.
    Wikol i żelazko?

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Nic sie kolego nie zmienilo, najlepsze do fornirowania w 99% przypadkow sa kleje biale. Jak juz sie upierasz na klej kontaktowy to kup klej kontaktowy w zelu, nie Pattex.

    Zostaw komentarz:


  • Skoczek
    replied
    Panowie,

    Zmieniło się co¶ w temacie formirowania kolumn? S± jakie¶ nowe kleje, które s± lepsze od pozostałych?

    Drugie pytanie to czy patex universal jest tak samo dobry jak kiedy¶ był henkel moment (rozumiem, że to tylko zmiana nazwy produktu). Czy lepiej próbować kleić na butapren? Chodzi o klejenie przez pocz±tkuj±cego (pierwsze fornirowanie w życiu, fornir modyfikowany).

    Zostaw komentarz:


  • Marios
    replied
    Jaki potrzebujesz ?

    - - - - - aktualizacja - - - - -

    M2 rozumiem w li¶ciach?

    Zostaw komentarz:


  • mati_323
    replied
    W tych cenach my¶lę że kupie w 'lerła' ' nalypkowy'
    Chyba że ma kto¶ z Was jaki¶ fornir na sell, potrzebuje m2

    Zostaw komentarz:

Czaruję...
X