takero to trzeba byłoby zrobić ankietę i każdy użytkownik mógłby oddać np 3 glosy na konstrukcje które wg. niego powinny być w wyróżnionych
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
[Kolumny 3-drożne] 3 drogi dla ubogich
Collapse
X
-
Dzisiaj za radą jednego kolegi z forum, zmieniłem polaryzację na głośniku średniotonowym. Efekt jest taki, że dźwięk stał się pełniejszy, jest jakby mniej "skrzekliwy", coś jakby zniknęła ta ostrość z PJki( o ile to ona była jej powodem).
Mam prośbę do Wszystkich, którzy mają 3way STX ze zwrotnicą Irka, zmieńcie polaryzację na głośniku średniotonowym i opiszcie tutaj swoja wrażenia.
Skomentuj
-
To mój pierwszy wpis i dlatego witam wszystkich serdecznie. Na prawdę chylę czoła przed Wami wszystkimi za waszą wiedzę i konstrukcje. Ale kolumny autora wątku są powalająco piękne!! Od kilku dni po prostu zaczynam dzień od ich obejrzenia. Absolutna rewelacja. Bardzo mnie to zachęca do własnej próby.
Gratuluje jeszcze raz.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez bingantDzisiaj za radą jednego kolegi z forum, zmieniłem polaryzację na głośniku średniotonowym. Efekt jest taki, że dźwięk stał się pełniejszy, jest jakby mniej "skrzekliwy", coś jakby zniknęła ta ostrość z PJki( o ile to ona była jej powodem).
Mam prośbę do Wszystkich, którzy mają 3way STX ze zwrotnicą Irka, zmieńcie polaryzację na głośniku średniotonowym i opiszcie tutaj swoja wrażenia.
Pozwolę sobie zatem podzielić się swą uwagą.
Mam pewne spostrzeżenia odnośnie projektu tej zwrotki. Wykonałem ją do swoich STXsów. Pomiarów nie przeprowadzałem bo i tak miarodajnych nie jestem w stanie wykonać ze względu na brak aparatury i własnej wiedzy. Dlatego ograniczyłem się do własnego ucha i nienajgorszego słuchu.
Na etapie projektu zmniejszyłem dobroć filtra dolnoprzepustowego. Zamiast cewki 4,7mH oraz kondensatora 30uF zastosowałem L= 5,6mH i C= 22uF kierowałem się tutaj chęcią zmniejszenia przesunięć fazowych ( ale to tylko przypuszczenia teoretyczne ).
Po zmontowaniu i podłączeniu przystąpiłem do prób odsłuchowych. Głośniki były już wcześniej wygrzane , pracowały na innej zaadoptowanej tymczasowo zwrotnicy. Mam porównanie do dwudrożnych monitorów z fp=2,5kHz i dość łagodną charakterystyką i pierwsze co mi się rzuciło na uszy słuchajac tych STX z nową zwrotnicą to duża dziura w charakterystyce , brakowało mi częstotliwości z zakresu niższej średnicy. Zjawisko to było na tyle ewidentne że nawet nie porównując brzmienia z innymi kolumnami od razu było zauważalne a porównania tylko te przypuszczenia potwierdziły. Instrumenty pracujące w tych rejestrach po prostu nie brzmiały. Wokalom i instrumentom np. saksofon tenorowy, fortepian brakowało podstawowego zakresu – tenor piał jak sopranowy a fortepian jak keeboard dla dzieciaka . Wiem jak brzmią owe instrumenty bo jestem w posiadaniu zarówno pianina jak i saksofonu (czasem nawet na nich plumkam ) :mrgreen:
Zacząłem się zastanawiać nad wartościami elementów zwrotki i częstotliwościami podziału i w zasadzie nic nie wzbudzało podejrzeń. Jak wiadomo we zwrotkach 2 rzędu głośnik średniotonowy zazwyczaj powinien mieć odwróconą fazę (ale to nie reguła) tutaj zaś faza GDMa jest zgodna – również kopółki. Dlatego odwróciłem średniotonowy i wszystko stało się jasne. Nie poprę tego pomiarami , ale wiem co słyszę i jestem pewien że przy zgodnej biegunowości średniotonowy pracuje w przeciwfazie akustycznej. Stąd ta dziura w zakresie niższych średnich – gdzieś na styku częstotliwości podziału niskiego ze średnim (ok. 500Hz). Po odwóceniu pojawił się ten brakujący zakres.
Nie wiem czy tylko u mnie to zjawisko występuje ale myślę że nie. Nie wiem jak Kolega bingant i tomqq 88 zaobserwowali to samo, ale myślę że powinni to sprawdzić.
Nie sądzę by niewielka zmiana wartości cewki i kondziora miała taki wpływ. U mnie jeszcze przednia ścianka pochylona jest o jakieś 5-6 stopni, ale to też raczej nie ma aż takiego znaczenia w charakterystyce fazowej.
U siebie zastosowałem ponadto dławik na wysokim ( 4,7 ohm) szeregowo za filtracją , bo na moje ucho zbyt mocno syczało.
Ostatecznie zmniejszyłem wartość cewki na niskim z 5,6 do 5,0 mH i tym samym nieco przesunąłem fp niskiego w górę aby uzyskać nieco wiecej ciepłej średnicy – bo tak po prostu lubię. :razz: :mrgreen:
Póki co mi się podoba i chyba tak zostawię.
Niemniej wszelkie uwagi i sugestie w kwestii zwrotki mile widziane :cool:
Pozdro
Radek
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pawel S.marian, masz jak zrobic pomiary?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez marianale tak szczerze,to na co te pomiary skoro teraz gra zdecydowanie lepiej ?
Zamieszczone przez mariana tak jak zrobił Pan Irek to jest ok?
tzn jak byly rozmieszczone glosniki? bo jak byly nietypowo rozmieszczone to wtedy zwrotnica mogla byc OK...
Skomentuj
-
Hmm... Nie chce mi się wierzyć że Kolega irek - człowiek z taką wiedzą i doświadczeniem popełniłby taki błąd. Z drugiej jednak strony to co słyszałem z głośników kłuciło się logiką. Jestem przekonany i dam sobie cokolwiek uciąć :wink:
że była dziura w charakterystyce.
Myślę że warto się temu zagadnieniu bliżej przyjrzeć, a sam Autor projektu zapewne będzie miał najwięcej do powiedzenia w tej kwestii.
Skomentuj
-
U siebie zastosowałem ponadto dławik na wysokim ( 4,7 ohm) szeregowo za filtracją , bo na moje ucho zbyt mocno syczało.Ja próbowałem masę rezystorów na wysokotonowym (od 1 ohm do 5,8) i żaden z nich nie dał satysfakcjonującego efektu (zakres około 5-6 khz [sprawdzałem na eq] brzmiał nieprzyjemnie.
Odwaracając faze na wysokim czuć było, że coś z dźwiekiem jest nie tak. Wiem, że ja dałem AKXa, ale z tego co Yoshi mówił zmiana wartości tego opornika kopie cały filtr na wysokotnówke, więc tylko dzielnik wchodzi w gre.
Co do zakresu niskich/srednich - napisze temu koledze zeby sprawdzil, a jak nie bedize chcial ich rozbierac, to bede musial sam do niego jechac ;]
Z checia pzreczytalbym co Irek ma tu do powiedzenia, bo
Nie chce mi się wierzyć że Kolega irek - człowiek z taką wiedzą i doświadczeniem popełniłby taki błąd.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pawel S.tutaj jest kolejny problem - jak irek robil pomiary :?:
tzn jak byly rozmieszczone glosniki? bo jak byly nietypowo rozmieszczone to wtedy zwrotnica mogla byc OK...Zamieszczone przez radzior3...sam Autor projektu zapewne będzie miał najwięcej do powiedzenia w tej kwestii.
Jak na razie Pan Irek nie wypowiedział się na ten temat ani słowem,z przyjemnością posłucham co ma do powiedzenia.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez tomq88Kurka, co konstruktor, to inne zmiany Ja próbowałem masę rezystorów na wysokotonowym (od 1 ohm do 5,8) i żaden z nich nie dał satysfakcjonującego efektu (zakres około 5-6 khz [sprawdzałem na eq] brzmiał nieprzyjemnie.
marian, na pomiarach widac ze ch-ka jest OK. ale pytanie na jakim ukladzie taka ch-ke uzyskal. bo wiem ze irek mial skrzynke testowa tylko na max 18cm. wiec GDNa musial jakos dolozyc osobno - i teraz rozchodzi sie jak?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Pawel S.pytanie na jakim ukladzie taka ch-ke uzyskal. bo wiem ze irek mial skrzynke testowa tylko na max 18cm. wiec GDNa musial jakos dolozyc osobno - i teraz rozchodzi sie jak?
Dlatego głośnik niskotonowy nie ma tu nic do rzeczy.
Skomentuj
-
przeciez to podzial pasma miedzy GDM i GDWK - sama kopolka tego nie poprawisz!
Zauważ że jeśli zmieniasz polaryzację w średniotonówce to jednocześnie zmienia się polaryzacja między wysokotonówką też,dlatego nic o niej nie pisałem.
Pawel S., marian ja nie chce się tu w żaden sposób wymadrzac, pisze tylko by mozna bylo uzyskac nieco szersze spojrzenie na ta sprawes. Skoro np ktos uwaza ze wysoki gra lepiej w przeciwfazie, a wg mnie lepiej w fazie, to moze ta roznica w zgraniu sie GDM i GDN rowniez jest subiektywna, tym bardziej, ze wskazuja na to pomiary.
Bede mial okazje to zamienie faze w gdmie i napisze jak wrazenia.
Skomentuj
Skomentuj