Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Baffle Step - interesująca dyskusja :)

Collapse
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    W szkole.

    Skomentuj


      To mój pierwszy post na tym forum ale forum odwiedzam i czytam już od bardzo dawna.
      Przeczytałem cały temat od deski do deski na raz. Muszę stwierdzić, że generalnie zgadzam się ze zdaniem irka na temat BS. Ogólne wnioski opiszę w punktach:
      1. BS istnieje :P lecz jego wpływ przy standardowych niewielkich frontach jest niewielki względem głośnik+kosz.
      2. Wszystkie zwrotnice, które zapewniają dobry przebieg impedancji, nie palą głośników itp. są poprawne.
      3. Kompensacja BS w wiekszości przypadków jest nie możliwa lub bezsensowna. Jedynym przypadkiem gdzie ma sens wydaje się być sytuacja w której głośnik nisko-sredniotonowy jest zaplanowany do niskiego cięcia a BS występuje dość wysoko (inaczej nie ma możliwości "dosięgnięcia" filtrem niskotonowca aż do początku BS. W przeciwnym razie głównie wycinamy średnice a BS tylko w małym stopniu lub w ogóle.
      4. Irek propunuje nam zwrotnice ukierunkowane na max. spl i max. płaską charakterystykę co wg. mojej opinii jest najbardziej sensowne.
      5. Borys i Yoshi pod zasłoną kompensacji BS forsują swój typ brzmienia z dużą ilością basu. Bo skoro BS jest wyfiltrowany 1-2db a przez to cała średnica na niskotonowym wycofana od 3 do 6db to można stwierdzić, że kompensacja jest efektem ubocznym ich "equalizera".
      Najbardziej wymowny rysunek w temacie:



      To ma reklamować sensowność kompensacji BS? Wręcz idealnie wykonana zwrotnica została (w paincie lol) zepsuta. Zamiast płaskiej charakterystyki i dużego SPL w paśmie od 80Hz do 3kHz (+-3db) otrzymaliśmy jakieś nie wiadomo co z efektywnością ok 81db w paśmie 400Hz do 3kHz i jakąś absurdalną górke na midbasie (86db). To ma być poprawa? Bedzie super fajne buczenie na 100-150Hz i słaba efektywność.


      Ogólnie mały problem jakim jest BS względem dużo większych (np. pomieszczenie) urosło do mega ważnego zupełnie niepotrzebnie.

      Na koniec jedno zagadnienie troche z innej beczki. Przewinęło tu się kilka postów na temat, że każdy słyszy inaczej. Pomijąc gusta to chyba każdy powinien się zgodzić, że idałęm było by, żeby zestaw grał jak najbardziej podobnie do prawdziwego instrumentu. Jeżeli tak to sensowne jest dożenie do jak najbardziej płaskiej charakterystyki czy jakby to może nie precyzyjnie nazwać "do jak najbardziej wiernego przekazu pod względem elektryczno-akustycznym". Bo skoro mam zły słuch, granat mi wybuchł pod nogami i słabo słyszę 5khz i okolice to jeżeli zestaw "techniczny" bedzie grał tak samo jak skrzypce to dla mnie nadal to bedzie dobrze. Dla mnie skrzypce mają dziure w 5kHz i tyle. Nie potrzebyję podbijać na sprzecie 5kHz, żeby słyszeć jak inni. To nie ma sensu.

      Od razu uprzedzam, że nie odpowiadam na zaczepki typu "nie masz racji bo ktury piszę sie przez ó" lub "wyskoczył filip z konopii ze swoim pierwszym postem i mysli, że wszystkie rozumy pozjadał".

      PS: Irek ty to masz nerwy. Szacunek!
      PS2: Kto wie co się dzieje z audiomania.info?

      Skomentuj


        Panowie próbuje ustalic jakie są zależności pomiędzy kształtem obudowy, a dźwiękiem. Zakładam takie same głośniki w różnych kształtach obudowy(wysXgłxszer.) , o tej samej objętości. Np. kwadrat, różne prostokąty- szerokie i płytkie, lub wąskie i głębokie, kula, itd. Chodzi właśnie o baffle step (z zewnątrz obudowy), oraz architekturę wnętrza kolumny (ściśle powiązaną z kształtem zewnętrznym), w mniejszym stopniu o materiał na obudowę.
        Próbowałem już ten temat dla mnie ciekawy podjąc na AS http://www.audiostereo.pl/forum_wpis...at=57637&p=1#k , jednak bez końcowych wniosków. Mam nadzieję że są tu koledzy którzy cwiczyli już wiele własnych konstrukcji i w związku z tym mają sporo spostrzeżeń.
        Robert

        Skomentuj


          Przeczytałem posty jak wyżej, szukałem w necie i dochodzę do wniosku, że -lupuss- dwa posty wcześniej podsumował prawidłowo: wpływ jest, ale niejednoznaczny, dyfrakcja jest uogólniana i przeceniana. Więcej tu:
          http://translate.google.pl/translate...istory_state0=
          Sporo na strona ESA o niepodległości trójkątów oraz tu:
          http://www.diyakustyk.com/
          Na poziomie amatorskim trzeba w to uwierzyć a profesjonalnie bez pomiarów ani rusz...

          Skomentuj


            Zamieszczone przez colcolcol
            Sporo na strona ESA o niepodległości trójkątów oraz tu:
            http://www.diyakustyk.com/
            Na poziomie amatorskim trzeba w to uwierzyć a profesjonalnie bez pomiarów ani rusz...
            Pomiary te zostały wykonane za pomocą systemu pomiarowego i programu Speaker Workshop.

            Nie bawem będa także kolejne artykuły a w nim o kompensacji B-S, tylko jak narazie problem jest z pomieszczeniem, zeby wykonać taki pomiar potrzebujemy dużego pomieszczenia żeby jak najdłuższą bramkę ustawić do pomiarów.

            Skomentuj


              Zamieszczone przez palton
              Panowie próbuje ustalic jakie są zależności pomiędzy kształtem obudowy, a dźwiękiem. Zakładam takie same głośniki w różnych kształtach obudowy(wysXgłxszer.) , o tej samej objętości. Np. kwadrat, różne prostokąty- szerokie i płytkie, lub wąskie i głębokie, kula, itd. Chodzi właśnie o baffle step (z zewnątrz obudowy)
              Juz sporo dyskutowalem z Toba na ten temat i jak na razie jestes pionierem w tej dziedzinie a to dosc trudna zabawa bo tego typu pomiary i odsluchy obarczone beda duzym bledem wiec latwo wysunac bledne wnioski.

              Zamieszczone przez piku16
              tylko jak narazie problem jest z pomieszczeniem, zeby wykonać taki pomiar potrzebujemy dużego pomieszczenia żeby jak najdłuższą bramkę ustawić do pomiarów.
              Swiezo zaorane pole jest idealne tylko trzeba wysoko umiescic kolumne, czasami mierzy sie kierujac kolumne w gore wieszajac mikrofon nad nia.
              MLS do pomiarow niskich tonow jest do du..
              Jak pokazac wplyw BS? Zmierzyc glosnik w duzej odgrodzie a potem w docelowej obudowie.
              Baffle Step to tak na prawde spadek ilosci basu i tylko tak mozna go mierzyc.

              Skomentuj


                Uff... doszedłem do końca (godzina, czy dwie czytania...)

                "Baffle Step to tak na prawde spadek ilosci basu i tylko tak mozna go mierzyc." - szkoda, ze nie zacząłem od tyłu, nie mniej nie żałuję - część wiedzy na pewno zostanie w głowie...

                ps. jak ktoś trafi na sam koniec, to na prawdę radzę wrócić do strony pierwszej i przeczytać wszystko od początku

                Skomentuj


                  Na szerokiej odgrodzie powstanie fala kulista niskich czestotliwości z odbić od tej odgrody. Im odgroda mniejsza (węższa obudowa) tym krótsze fale się od niej odbijają. Dłuższe będą za długie żeby sie odbić więc natężenie w tym zakresie pasma będzie mniejsze.

                  Kompensacja bs polega naprawdę tylko na osiagnięciu płaskiej charakterystyki przenoszenia w obudowie docelowej przez odpowiednie majstrowanie filtrami. Rozwazania w stylu "o ile obnizszyć środek pasma względem basu" są trochę na wyrost w typowym pomieszczeniu mieszkalnym gdzie znajdują się inne większe powierzchnie odbijające fale. Zawartość basu można wtedy wyregulowac na słuch stosownie do upodobań.

                  Skomentuj


                    Mam pytanie dla bardziej doświadczonych kolegów.

                    Otóż sprawa wygląda następująco:


                    Na obrazku widać pomiar on-axis. Te obniżenie charakterystyki które się zaczyna powyżej 200Hz zapewne wywołane jest efektem baflle step. Rezultat tego efektu jest tak widoczny z powodu techniki mierzenia kolumny, ale nie o to tutaj chodzi. W normalnych warunkach efekt ten będzie kompensowany przez pomieszczenie. Jeżeli tak, to czy nie lepiej będzie kształtować charakterystykę do żółtej linii?
                    Jeżeli chodzi o symulowany filtr to składa się z cewki 5,6mH - co jest dosyć sporą wartością jak na podział 350Hz i kondensatora.

                    Skomentuj


                      Tak, BF z reguły nie kompensuje się w 100% (czyli 6dB), często jest to 3 do 4,5 dB, co w pomieszczeniach "normalnych" powinno wystarczyć.

                      Skomentuj


                        BS sie nie kompensuje na decybele tylko w zaleznosci od upodoban muzycznych oraz charki glosnika. W domowych warunkach jest cholernie ciezko cos zmierzyc na tak niskich czestotliwosciach. Tutaj nawet nie wiadomo, czy BS w ogole mial jakis wplyw na charke, bo SW nie jest do tego najlepszym narzedziem.

                        Druga sprawa: Ten rezonans na 4Khz to znieksztalcenia ? Jesli tak, to musisz sie go pozbyc jakos.

                        Skomentuj


                          Zamieszczone przez pharoh Zobacz posta
                          Druga sprawa: Ten rezonans na 4Khz to znieksztalcenia ? Jesli tak, to musisz sie go pozbyc jakos.
                          Ten głośnik ma być odfiltrowany przy 300-350Hz

                          Skomentuj


                            Nie wazne gdzie ma byc odfiltrowany. Jesli to sa znieksztalcenia to musza byc ponizej 40dB. U Ciebie sa na poziomie -22dB co na pewno bedzie slyszalne. Niczego oczywiscie nie narzucam ale lepiej takie syfy eliminowac.

                            Skomentuj


                              Zamieszczone przez pharoh Zobacz posta
                              Nie wazne gdzie ma byc odfiltrowany. Jesli to sa znieksztalcenia to musza byc ponizej 40dB. U Ciebie sa na poziomie -22dB co na pewno bedzie slyszalne. Niczego oczywiscie nie narzucam ale lepiej takie syfy eliminowac.
                              Zamieszczone przez jamess8 Zobacz posta
                              Ten głośnik ma być odfiltrowany przy 300-350Hz
                              Jaki będzie spadek na 4kHz, przy filtrowaniu od 300-350Hz?

                              Skomentuj


                                Jaki ? Widac to 4 posty wyzej ( filtr 2 rzedu )

                                Skomentuj


                                  Zamieszczone przez pharoh Zobacz posta
                                  Nie wazne gdzie ma byc odfiltrowany. Jesli to sa znieksztalcenia to musza byc ponizej 40dB. U Ciebie sa na poziomie -22dB co na pewno bedzie slyszalne. Niczego oczywiscie nie narzucam ale lepiej takie syfy eliminowac.
                                  Ok, to jest bardzo dobra rada, na pewną zwrócę na to uwagę żeby to jak najbardziej wygasić.

                                  ps to jest aluminiowa membrana dlatego ma takie zniekształcenia, ale do tych ok. 1000Hz ma ładną charakterystykę.
                                  Last edited by jamess8; 17.01.2011, 06:01.

                                  Skomentuj


                                    Dlatego konstrukcje 3 drożne brzmią pełniejszym basem bo nie tylko maja większy głośnik ale również kompensajca BS występuje u nich w sposób naturalny. Filtrując głosnik jak na obrazku powyżej i dokładając do tego sekcje średniotonową w naturalny sposub uwzględnimy kompensacje BS bo średnie tony dodamy na wysokości basu który ten BS ma już odfiltrowany litrem LP. Nikt nie doda średnich 6dB wyżej "bo mu pomieszczenie skopensuje BS i podbije bas".

                                    Działanie BS objawia się w tym przypadku tym, że ch-ka filtracji basu jest przeciągnieta na skali częstotliwości o kilkadziesiąt do 100Hz dalej. Bez BS ch-ka opadałaby wcześniej. Jednak dopasowyjac do tego średniaka w sposób samoistny przesuniemy filtrację nieco wyżej aby ch-ki się zgrały.

                                    Co do piku na 4kHz to zalezy od metody pomiaru. Jeżeli głosnik basowy jest wysoko i pomiar już jest z uzględnieniem pozycji sluchacza i prezentuje taki pomiom rezonansów to można powalczyć o wytłumienie ich. Jeżeli jest to pomiar na wprost a głośnik jest gdzieś nisko przy podłodze a w przyadku z pozycji sluchacza będzie pracował pod sporym kątem to tłumienie tych rezonasów niekoniecznie będzie takie niezbędne.

                                    Skomentuj


                                      Zamieszczone przez pharoh Zobacz posta
                                      Nie wazne gdzie ma byc odfiltrowany. Jesli to sa znieksztalcenia to musza byc ponizej 40dB. U Ciebie sa na poziomie -22dB co na pewno bedzie slyszalne. Niczego oczywiscie nie narzucam ale lepiej takie syfy eliminowac.
                                      Znieksztalcenia to to nie sa bo zneiksztalcenie co calkiem inne pojecie. Te piki rezonansowe moga podbarwiac dzwiek.
                                      Dobzre jest sprobowac zastosowac bardziej stromy filtr albo jakas pulapke rezonansowa. Przy filtrze dolnoprzepustowym II rzedu czesto wystarcza dodanie malej cewki szeregowo z kondensatorem. Oczywiscie nie jest to konieczne i niektorzy nei usuwaja tych rezonansow. Glosniki ''twarde'' (metalowe, kewlarowe) wymagaja umiejetnej aplikacji.

                                      I nie przejmuj sie Baffle Step tylko patrz na charaketrystyke i tak ja ksztaltuj zeby Ci sie brzmienie podobalo. A czy to bedzie oznacza kompensacje tego czy owego zjawiska to juz jest zupelnie nieistotne.

                                      Skomentuj


                                        Zamieszczone przez palton Zobacz posta
                                        Panowie próbuje ustalic jakie są zależności pomiędzy kształtem obudowy, a dźwiękiem.
                                        Spróbuję ustalić pomiarami :)
                                        Sześć różnych pozycji przetwornika wysokotonowego w jednej z ćwiartek symetrii, ten sam przetwornik, ta sama obudowa.

                                        Skomentuj

                                        Czaruję...
                                        X