Kumpel zamówil ten wzmacniacz w avt, wszystko juz prawie polutowane, tylko ci geniusze przysłali w zestawie rezystory 0,22R/5W :| hehe ciekawe gdzie je przylutować, razem wszystkie 6szt. zajęłoby pewnie powierzchnie połowy płytki
Aby nie zakładać nowego watku doczepie sie tutaj:P
Mam pytanie odnośnie tranzystorów BC i MPSA do tego wzmaka, w http://tme.pl sa 2 rodzaje z literkami A oraz B. Czym one sie różną? wzmocnieniem? Które lepsze?:) I jeszcze odnosnie IRFP wziąć 260N czy 250N wychodzi ze 260N sa mocniejsze i tansze ale czy lepsze?
BC w zasadzie sa zawsze z litera B i jest to wzmocnienie. MPSA nie slyszalem zeby byly z jakas litera.
IRFP260N sa owszem mocniejsze ale wieksza pojemnosc bramki zmniejsza szybkosc. Wszystko zalezy jakie moce i jakie przeznaczenie wzmaka.
no wlasnie zdobycie malych rezystorow 0.22R jest chyba najwiekszym problemem przy budowaniu tego wzmaka, ja w koncu dorwalem metalizowane 0.6W w jednym tylko sklepie mieli, ciekawe czy 0.15R beda rowniez mieli, a wracajac do tematu to nie ma co kombinowac z tymi 5W tylko kupic normalne male
Zastosowanie akurat w tym przypadku rezystorów metalizowanych 0,6W zamiast drutowych 2W nie jest dobrym pomysłem, istnieje spore ryzyko przepalenia się tych rezystorów co przy odrobinie pecha może doprowadzić do pojawienia się napięcia stałego na wyjściu
Właśnie odpaliłem wzmaka, ruszył od kopa nie było żadnych problemów, prąd spoczynkowy po rozgrzaniu podskoczył pare mA, ostatecznie ustawiłem na około 60mA. Napięcie stałe na wyjsciu około 1mV. Zabezpieczenie działa, układ wyłącza sie jak jest przeciążony.
Co jak co ale irek robi naprade konkretne i funkcjonalne układy, jak ktoś ma problemy z uruchomieniem takiego wzmaka to ja niewiem, niech lepiej wogole się za elektronike nie zabiera Tak samo było z opdaleniem przetwornicy, prosto i bezproblemowo :)
bimber rezystory drutowe tak samo moga sie przepalic jak i metalizowane.
Dla wersji 200W i rezystorow 6x0,15oma moc wydzielana z kazdego z nich to skromne 0,2W. Dla slabszej wersji 100W i 6x0,22oma moc ta wynosi tylko 0,15W. Przy sygnalach muzycznych moce te sa jeszcze nizsze.
Istnieje mozliwosc wstawienia typowych rezystorow drutowych 0,1-0,22oma ale nalezy wtedy zmodyfikowac uklad zabezpieczenia pradowego. Druciaki 5Watowe nie mialy sensu w tym projekcie bo niepotrzebnie zajmowaly by miejsce i podgrzewaly uklad.
Mój błąd, zapomniałem że rezystory są połączone po trzy równolegle.
Irek zrobiłem kiedyś układ wzmacniacza lampowego gdzie elektrolit w zasilaczu po odłączeniu napięcia siecowego był rozładowywany przez dwa połączone szeregowo rezystory MŁT 1W, rezysory przepalały się po kilku dniach, po zastąpieniu ich jednym drutowym 2W o takiej samej oporności układ działał prawidłowo kilka lat.
To wszystko zalezy od wykonania rezystora. Sa specjalne wersje wytrzymujace duze prady udarowe.
Sam druciak nie zawsze pomoze bo rozni producenci roznie je wykonuja. W firmie stosujemy druciaki do miekkiego startu trafa ale nie wszystkie rezystory sie nadaja. Musimy je selekcjonowac zaleznie od producenta bo niektore wykonania sa od razu jakby bezpiecznikami i przy duzym pradzie udarowym od razu sie przepalaja. Mozna to poznac po grubosci drutu jakim sa nawiniete. Stare polskie RDCO, takie zielone nie maja pod tym wzgledem sobie rownych.
jesli chodzi o trafa zasilające ten układ...
to mam nastepujacy problem,
posiadam dwa indentyczne trafa TS180/4 ktore daja nastepujace napiecia i prady
20v 3A
20V 3A
25.6 3A
25.6V 3A
Chcialbym poklaczyc uzwojenia tych traf szeroegowo oraz rownolegle tak zeby z jednego trafa uzyskać 45.6V 6A
i analogicznie w drugim trafie
co da razem 2*44.6V tylko jakie natezenie...
no i ile przy takiej konfiguracji i kncowce stereo otrzymam na wyjsciu przy 4R
nie bardzo wiem jak polaczysz te uzwojenia zeby osiagnac 45.6V 6A bo to daje 274W a trafo ma przeciez tylko 180W.
Te 20V to pewnie odczep z uzwojenia 25.6V.
Z napiecia trafa 2x25.6V osiagniesz ok 100W/4omach.
Zasilanie 2x45.6V na trafie da napiecie po wyprostowaniu >2x64V!
Skomentuj