Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wzmacniacz MOSFET by Zbig.

Collapse
Ten temat jest przyklejony.
X
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Nie na temat...
    Pasmo i tak jest ograniczone (z konieczności) na we. filtrem RF. Samo pasmo w zamkniętej pętli nie jest istotne. Ważne jest pasmo pętli sprzężenia zwrotnego. Mój wzmacniacz ma 2Mhz bez filtra i jedyne co w zamian dostałem to właśnie problemy z RF. Bez we. filtru wystarczy kawałek kabla podłączonego do we. i mam na wyjściu 220KHz zmodulowane AM :)


    Zbig-u jak byś dał dodatkowy wtórnik w układzie dimond przed MOSFET-ami zniekształcenia spadły by kilka razy. Usunęło by to nieliniową pojemność tranzystorów wyjściowych ze stopnia napięciowego. Niestety kosztem była by dodatkowa komplikacja układu (4 tranzystory + kilka elementów biernych).

    Skomentuj


      Tak, z pewnością - szczególnie dla wyższych częstotliwości i z podwójnymi tranzystorami wyjściowymi, bo tam zaczyna objawiać się spadek wzmocnienia spowodowany pojemnościami bramek. Eksperymentowałem z komplementarnymi wtórnikami: NPN-PNP na każdy MOSFET, ale ostatecznie odpuściłem sobie. Diamond byłby prostszy, choć musiałby pracować z większym prądem (musiałby dostarczyć większego prądu zarówno do ładowania i rozładowania bramek)

      ---------- Post dodany o 16:32 ---------- Poprzedni post o 14:07 ----------

      Diamond jednak nie jest prostszy :( 4 tranzystory / kanał...

      Skomentuj


        Żeby była jasność dla wszystkich co to ten diament jest :)

        Skomentuj


          No właśnie taki układ nie bardzo mi leży - pracując z dużymi pojemnościami mógłby mieć problemy przy najwyższych częstotliwościach - przez asymetryczną oporność dla ładowania (R4, R7) i rozładownia R4+R3, R7+R3). To może powodować wzrost prądu spoczynkowego mosfetów. Również C2 nie poprawia sytuacji, bo dla wyższych częstotliwości będzie rosło na nim napięcie przesuwając punkty pracy wszystkich tranzystorów. Tego rodzaju układ (wprawdzie uproszczony na dwóch tranzystorach) nie sprawdził mi się. Myślałem o diamondzie ale dla każdego mosfeta oddzielnie (czyli bramka sterowana ze środka podzielonego R3) - wówczas układ jest symetryczny, ale niestety 2x bardziej złożony.
          No i z wtórnikami byłby problem z podwójnym bootstrapem - musiałby obejmować również kolektory Q3/Q4, czyli mieć znacząco mniejsze rezystancje, żeby mógł "obsłuzyć" większe prądy, a to rodzi większe moce strat. Jak widać nie ma róży bez kolców.

          Skomentuj


            Pewnie że push-pull-owy driver był by najlepszy, mi 8 dodatkowych tranzystorów nie zrobiło by różnicy :)
            C2 to zawsze pewien kompromis. Ładowanie też nie jest symetryczne bo tranzystory N i P nie są jednakowe. Aby to wyrównać R7 powinien być mniejszy (P przeważnie mają większe pojemności).
            I tak jest to lepsze rozwiązanie niż sterowanie bezpośrednio ze stopnia napięciowego i lepsze niż zwykły wtórnik bo odpada kompensacja termiczna drivera.

            Skomentuj


              Przeczytałem cały temat i mam kilka krótkich i laickich pytań :
              1 Jaką moc można wyciągnąć z tego wzmacniacza( przy 8 i 4 Ohm)?
              2 Jaki potrzeba transformator ( moc i napięcie)?
              3 Czy nadawał by się do napędzania suba?

              Skomentuj


                mkj30 przeczytaj watek powoli od poczatku. na wszystko masz odpowiedzi. Warto przeczytac, aby wiedziec co sie buduje i dlaczego takie a nie inne elementy.

                Skomentuj


                  Wyciągnąć moc... do suba...
                  Hmmm... Holton400? "TDA7294 w subie -prosto i tanio dla kazdego"? "Ciekawa końcówka mocy - mocna"?

                  Tu były inne założenia.

                  Skomentuj


                    zabudowuje koncówki Zbig'a.Wersja z jedną para Irf140/9140.Do współpracy układ zabezpieczeń Irka unizab2 i selektor wejść z potkiem na TC9153.Jak się uda to z irkowym zdalnym sterowaniem od uniampa.Prace trwają

                    Skomentuj


                      Koniecznie opisz jakie wyniki!

                      Skomentuj


                        Witam,

                        ja też się pokusiłem:

                        http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...0cf2803c4.html
                        http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...9cd4b026a.html

                        Niedługo planuję powiększać testową obudowę subwoofera. Wtedy wymontuję panel prezentowany na forum i wstawię tę końcówkę w miejsce Irkowego NMosfeta. Zobaczymy, może tam zostanie ?

                        Pozdrawiam,
                        Jacek Zieliński

                        Skomentuj


                          A to moje płyteczki. Nieco zmienione w stosunku do oryginału, mam nadzieję, że zbig się nie obrazi :)

                          Skomentuj


                            dużo ładniejsze od zbigowych :P bez obrazy dla zbiga bo wykonał kawał dobrej roboty... masz może do odstąpienia 2 takie szt ?? na poprzednich robić mi się go nie chciało a na tych chętnie... jak masz to czekam na priva z ceną...

                            Skomentuj


                              Bardzo się cieszę z Waszych projektów. Wersja 1.0 nigdy nie jest idealna i dużo jest miejsca do poprawienia.

                              Skomentuj


                                Zamieszczone przez daniel69 Zobacz posta
                                dużo ładniejsze od zbigowych :P bez obrazy dla zbiga bo wykonał kawał dobrej roboty... masz może do odstąpienia 2 takie szt ?? na poprzednich robić mi się go nie chciało a na tych chętnie... jak masz to czekam na priva z ceną...
                                Płytki wykonałem tylko dla siebie i na pewno nie wykonam żadnej na sprzedaż. Tym bardziej, że nie są jeszcze przetestowane a przede wszystkim przez szacunek dla autora. Moje płytki są zrobione na podstawie projektu Zbiga. Zostały powiększone dla łatwiejszego montażu i możliwości wlutowania rezystorów RDO. Docelowo tranzystory mocy będą dociśnięte do radiatora kwadratowym prętem aluminiowym, dlatego też na płytce musiało być na to miejsce. Zabezpieczenie można zrobić dowolne (np. irka lub na Ta7317), więc zrezygnowałem z goldpinów.

                                Dużo osób prosi mnie na priva o rysunki. Z przyjemnością mógłbym udostępnić na forum dokumentację do tych płytek (PCB, pasujący schemat, spis elementów, zebrane z postów Zbiga parametry)
                                Jednak zrobię to tylko przy wyraźnej zgodzie Zbiga, gdyż jest to Jego projekt i nie chciałbym wchodzić mu w paradę.

                                Fajnie by było, jakby forumowicze budujący ten wzmacniacz podzielili się uwagami (jakieś doświadczenia przy uruchomieniu, wprowadzone zmiany). Pozwoliłoby to coraz bardziej udoskonalać ten znakomity projekt i zachęcić innych do budowy.
                                Last edited by DiscoLED; 23.02.2011, 08:23.

                                Skomentuj


                                  Jeśli chodzi o alternatywne projekty PCB to nie mam żadnych zastrzeżeń co do ich tworzenia i publikowania, pod warunkiem że będą najpierw przetestowane i uruchomione. To oczywiste, bo nie chciałbym żeby z powodu złego projektu płytki ktoś narzekał na sam wzmacniacz.
                                  Bardzo dobrym pomysłem jest napisanie jakie szczególne wymagania spełnia zmodyfikowany projekt, co pomoże innym podjąć decyzję który projekt wybrać. Nie mam też nic przeciwko grupowym zamówieniom płytek czy wzajemnej w tym temacie pomocy.
                                  Jak najbardziej zachęcam również do dzielenie się doświadczeniami czy uwagami.

                                  Nie wyrażam tylko zgody na wykorzystywanie projektu do celów komercyjnych (zarobkowych) bez mojej wiedzy i zgody.

                                  Skomentuj


                                    u mnie trwa zabudowa końcówek.W sumie powstały cztery;uruchomienie bez problemów nawet wszystkie zostały odsłuchane (jedna kilka godzin pozostałe po kilkanaście minut).Graja naprawdę miodnie.Jedyne co mnie trochę drażni to DC na wyjściu osiągające -30mV w końcówkach z dwoma parami tranzystorów i -27mV w końcówkach na jednej parze.Z tego co zauwazyłem,mam rózniące się wartości napięcia na kolektorach Q8 i Q5 mierzone względem masy (Q8 3,2V;Q5 -3,7V).


                                    No i jest już spora część obudowy.Docelowo końcówki Zbig'a będą współpracowały z trzema modułami Irka :selektorem wejść,układem zabezpieczeń i zdalnym sterowaniem.

                                    Skomentuj


                                      zbyszku, 30mV na wyjściu to bardzo dobry wynik! Nie powinno to być powodem do zmartwień. Moje końcówki zanim powstaną to trochę upłynie czasu. Mam teraz sporo zawodowej pracy, więc końcówki Zbiga robię tak z doskoku w wolnych momentach.

                                      Skomentuj


                                        Z pewnością wpływa na to ma asymetria tranzystorów oraz rozrzut (tolerancja) oporników. Można to zmniejszyć, ale trzeba byłoby zmierzyć napięcia na bazach i emiterach wszystkich tranzystorów stopnia wejściowego, wówczas można byłoby wskazać źródło.

                                        Skomentuj


                                          Ostatnio odłączyłem wzmacniacz od kolumn i przedwzmacniacza i po ponownym jego podłączeniu lewy kanał przestał grać, pojawił się brum w, napięcie na wyjściu 6 V po podłączeniu sygnału nic się nie zmienia, wogóle nie wzmacnia tego co na wejściu, słychać tylko brum, wizualnie wszystko wygląda ok, prąd spoczynkowy 55ma, drugi kanał gra normalnie, co mogło by być przyczyną brumu i 6V stałego na wyjściu (niezależnie czy z sygnałem czy bez) ?

                                          Skomentuj

                                          Czaruję...
                                          X