Ja mam na 546/556B i ładnie gra. Przedtem był na 550/560C ale mam trafo prawie 50vdc w spoczynku, na wszelki wypadek zmieniłem.
Żadnego preampa nie mam u jest doatatecznie głośno.
tazna razie będzie +-40vdc robię to do małego suba na dwie pary. Dam te BC550c i BC560c ponoć ich parowanie nie ma sensu. Jeszcze jedną małą nieścisłość znalazłem.
Rezystor R16 w torze audio według spisu elementów jest 10k, a na schemacie 1k. Niestety 1k mam tylko małej mocy i 5%. W torze audio nie ma dużych napięć i prądów ale ta tolerancja 5% w torze audio wydaje mi się złym rozwiązaniem.
Wzmacniacz gotowy i ustawiony. Prąd spiczynkowy ustawiłem na 100mA ale szczerze to jest mój pierwszy tranzystorowy wzmacniacz i nie jestem pewien czy dla dwóch par irfp taka wartość jest optymalna.
Mocowo spróbowałem go porównać do wzmacniacza na jednej kości TDA7294 i troszke się zawiodlem. Oby dwa wzmacniacze Asilane tym samym napieciem i sygnał podawany z tego samego źródła. Testowalem to na ucho i przy tym samym poziomi sygnału wej. TDA próbował testowy glosnik wyrwać z kosza a układ z irfp rylko lekko uderzał cewka o kosz. Dlatego też nie jestem pewnien czy dobrze ustawilem prąd spoczynkowy.
Sygnał w obu przypadkach podawalem ze aktywnego filtra dolnoprzepustowego. Nie pamiętam jakie daje napiecie wy. Filtra przy pelnym wysterowaniu ale chyba 2V. Sprawdzę jak tylko wrócę z pracy.
Fethex ma wzmocnienie napięciowe około 22x, a TDA w standardowej aplikacji 30dB czyli ok. 32x. Czyli albo był przester na TDA, albo fethex w pełni się nie wysterował.
toopcoolZasilam układ +-40V. Jak mierzyłem prąd podczas pracy na jednej z gałęzi zasilania nawet nie osiągnął 1A czyli macie rację z tym, że nie jest w pełni wysterowany.
Do testów jako źródło dźwięku użyłem komórki, wiem że sygnałem z komórki nie jestem wstanie wysterować w100% wzmacniacz. Sygnał przechodził jeszcze przez aktywny filtr dolnoprzepustowy. Ewentualnie wpływ może mieć rezystor R16 na wejściu bo dałem 2,2kohm.
Przy tym zasilaniu powinieneś spokojnie mieć 130W / 4 ohm ( chyba że masz bootstrap to więcej ). Kostka TDA da jakieś 65-70 W / 4 ohm. Na 100% nie wysterowałeś wystarczająco końcówki.
Przyznaje wam rację nie wysterowałem odpowiednio końcówki. Podałem sygnał 2.6V i układ dostal kopa ale testowy głośnik prawie wyzionoł ducha:P Dokonuje bardzo amatorską metodą pomiary. Podaje sygnał z generatora (komputer) sinus 50hz i mirze spadek napiecia na głośnikiu. Przy 2, 6V nap. wej. na glosniku było około 27V. Przy 2V i 1.7V to samo. Dopiero od 1.5V w dół napiecie na głośnikiu malało. Prądu nie mierzyłem bo mój multimetr mierzy tylko wartość prądu stałego. Ewentualnie zmierze pobór prądu na zasilaniu jaki prąd bierze jedna szyna zasilania.
Nic nie stoi włączyć w szereg z głośnikiem rezystor np 1ohm i zmierzyć na nim spadek napięcia, z prawa ohma policzysz prąd płynący przez rezystor. A tak ogólnie moc wzmacniacza mierzy sie przy obciążeniu rezystancyjnym.
Rafellsmasz racje i wiem że tak sie mierzy ale nie posiadam obecnie na stanie obciążenia rezystancyjnego wystarczającej mocy. w ssobotę kupię i pomierze.
Jeszcze was pomęczę. Jaką czułość wejścia ma fet-hex by go w pełni wysterować. Podałem sygnał sin. 50hz o wartości 2,6V, na głośniku multimetr pokazał mi 27V ale zaraz spadło do około 25V. Czyżby zasilacz nie wyrabiał? Dobra mierzymy dalej. Teraz liczymy P= U^2/R, P=25*25/4 = 156W trochę za dużo. Jak kolega Rafells radził, zmierzyłem prąd podpinając szeregowo z głośnikiem opornik 0,44ohm, spadek przy pełnej mocy 1.4V na oporniku. Znów liczymy I=U/R, 1.4V/0,44ohm = 3.18A teraz P=U*I, 25V*3.18A = 79.5W.
156W a 79,5W jest to duża różnica w obliczeniach. Gdzie popełniam błąd, którą lekcje z podstaw elektroniki zapomniałem?
Ja tak zapytam, jakie macie źródła sygnału, bo myślę nad zmianą.
Obecnie puszczam z PC, audigy 1 z panelem zew.
Czy jest sens zmieniać na jakiegoś daca pod BG1 ?
Skomentuj