Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Budowanie na ekranie - czyli relacje z budowy na zywo :)

Collapse
Ten temat jest przyklejony.
X
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • allure09
    replied
    Nie tak dawno znalazłem na aliexpress dość tanie przystawki do tweeterów, które są wyprofilowane na kształt niewielkiego falowodu.
    Cena 41 zł za parę plus wysyłka była mocno atrakcyjna a że szukałem taniej opcji tweetera z falowodem i metalową kopułką do mojego projektu, to zakupiłem przystawki i połączyłem z Daytonem NHP25TI-4.
    Mankament jest taki, że otwory montażowe w falowodzie wprowadzają wąski ale 15db dołek na charakterystyce przy 7kHz. Zasłonięcie ich taśmą izolacyjną zlikwidowało "zapadlisko" do zera wobec czego tanim kosztem musiałem nieco zmodyfikować przystawki za pomocą masy szpachlowej, papieru ściernego P120 i lakieru strukturalnego.

    Tak wyglądają przed modyfikacją :




    A tak po :




    EDIT : Jednak cena jeszcze spadła i można je kupić za 39 zł para Czas oczekiwania teoretycznie miesiąc ale moje doszły w 2 tygodnie.
    Last edited by allure09; 30.07.2023, 21:52.

    Zostaw komentarz:


  • MarekMitonski
    replied
    R10 to mały promień... fornir ułóż raczej wzdłuż tego freza.
    klej żelazkiem kontaktowy w ostatecznej ostateczności

    Zostaw komentarz:


  • allure09
    replied
    Fornir to TIK TEAK TI-0001PS i gięty będzie w bok.
    Wielkie dzięki za pomoc. generalnie nie oklejałem MDF-u z zaobleniem i zanim podejmę próbę wolałem zapytać a zazwyczaj fornir kleję na żelazko i jeśli to żaden problem to tak zrobię.

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Zalezy jaki fornir i w jaka strone bedzie giety, ale generalnie zaden problem zrobic to na zelazko. Mozesz nawet uzyc worka prozniowego na ubrania za kilka zl, z marketu i tez sie uda.

    Zostaw komentarz:


  • allure09
    replied
    Mam takie pytanie czysto techniczne odnośnie fornirowania a nie chcę zakładać osobnego tematu :

    Mam w planie fornirowanie frontów z zaobleniem R10, fornir modyfikowany i moje pytanie jest takie - Klejenie na takiego frontu z zaoblenie tylko klejem kontaktowym czy metodą "na żelazko" też wchodzi w grę i nie będzie problemu taką techniką?

    Zostaw komentarz:


  • Micwoj
    replied
    Zamieszczone przez jjurek Zobacz posta

    Jeger na surowym MDF. Nie jestem do końca zadowolony z efektu.
    Pewnie że pro lakiernik z doświadczeniem w lakierach strukturalnych i w komorze zrobi to lepiej. Ale ja to sobie tak myślę, że jak na malowanie w totalnie amatorskich warunkach w postaci ordynarnego opierdzielenia wałkiem to jest super. Przecież tym się da malować w salonie w trakcie oglądania filmu i nawet żona nie będzie narzekać że śmierdzi...

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Obudowa wykonana z nacinanych plyt mdf czy sklejki moze miec nawet lepsze parametry akustyczne od obudowy wykonanej z gietego materialu. Wlasnie dzieki nacieciom i wlasciwie dobranemu klejowi, scianki beda mialy wieksze tlumienie rezonansow wlasnych. Taka metoda jednak nie musi sie sprawdzic w kazdym przypadku.

    Niektorzy stosuja metode hybrydowa, gdzie nacinany mdf jest klejony w taki sposob, aby klej nie wypelnial naciec, a nastepnie te naciecia wypelnianie sa piaskiem. W takim wypadku obudowa musi byc po obu stronach wzmocniona dodatkowymi warstami mdf czy sklejki 3mm. Tak wykonana kanapka bedzie miala doskonale wlasciwosci akustyczne, zarowno od strony tlumienia jak i sztywnosci.

    Zostaw komentarz:


  • stojo
    replied
    Zamieszczone przez Granat Zobacz posta
    A cóż właściciel może powiedzieć. Najpierw będzie się zachwycał, potem będzie się zastanawiał co można jeszcze poprawić w brzmieniu, a na koniec będzie próbował wmówić, że popełniłeś błąd, bo powinno grać jeszcze lepiej
    Nie ma takiej opcji . Dziękuję Mateuszowi za ogrom pracy jaki włożył w projekt. Pomysł był taki by zrealizować DAC ostateczny, do zestawu złożonego dodatkowo z drabinki Khozmo, dwóch ,,monobloków" IcePower 1200AS1 oraz kolumn złożonych z przetworników: 2x AE TD12s 2x PHL 1120 1x Bliesma T34B na stronę. Całość ma być zestawem docelowymi po odpaleniu tego kończę zabawę w udoskonalanie systemu.
    Jeśli chodzi o DAC jego wykonanie jest perfekcyjne jak każda praca Gavrona, wizualnie to coś z najwyższej półki jeśli chodzi o estetykę jak również sposób montażu. Odnośnie brzmienia samego DAC napiszę i porównam do posiadanego przeze mnie soekrisa w dual mono. Pokaże również kolumny wraz z końcówkami przy czym zwrotnice w kolumnach będą objęte tajemnicą- autor zastrzegł sobie prawa i trzeba to uszanować.
    Jeśli chodzi o obudowę kolumn wykonał je Mistrz Loudspeakermanufacturer za co niezmiernie jestem wdzięczny. Jeśli mi się uda załączę powyższe klocki w niniejszej wiadomości. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję Gavronowi za ogrom pracy, wiedzę i koleżeństwo.

    https://diyaudio.pl/i/28842/4e70cb86...1690181758.jpg
    https://diyaudio.pl/i/28842/78b94cc6...1690181758.jpg
    https://diyaudio.pl/i/28842/2468c34b...1690181757.jpg
    https://diyaudio.pl/i/28842/302c2ae9...1690181757.jpg
    https://diyaudio.pl/i/28842/e2685f62...1690181756.jpg
    Last edited by stojo; 24.07.2023, 08:54. Powód: problem z linkami do zdjęć

    Zostaw komentarz:


  • MarekMitonski
    replied
    ... 20mm nie uda Ci się wygiąć, musisz zastosować cienkie np. 3mm warstwy. Wszystkie wysmarować klejem i ścisnąć na kopycie lub prasie...

    Łatwiej bedzie domowymi sposobami jednak nakładać kolejne warstwy na wcześniej wycięty kształt i po warstwie doklejać już do konstrukcji kolumny. Ta metoda będzie najłatwiejsza bez pras czy worków próżniowych.
    Sam materiał musi być wtedy dość giętki by brzuchy się nie robiły lub dociskajace żebra dość czesto a wszystko kleić poliuretanem z butelki by nigdzie nie zostawały bomble powietrza.

    Na fotce widać najpierw żebra konstrukcji a na następnej ściski z listwami wyciętymi w odwrotnym kształcie. Możesz też warstwy dobijać lub dokręcać do kształtu kolumny ale ostatnią warstwę polecił bym docisnąć by nie musieć szpachlować otwórów. Niestety kolumny jeszcze tak nie robiłem a fotki przedstawiają elementy kuchni nie mniej jednak mechanizm postępowania taki sam.

    Zostaw komentarz:


  • siewcu
    replied
    MarekMitonski to jak byś to zrobił zakładając użycie dwóch płyt 20mm?

    Zostaw komentarz:


  • janf
    replied
    Po pierwszych odsłuchach - takie sobie granie, dobrze brzmi, ale szału nie ma, bo nie może być przy tej klasie lamp i TG (zaprzyjaźniony zakład nawijania transformatorów) - postanowiłem zmienić koncepcję PCB.
    Ma być klasyczna formuła montażu lampowego, przede wszystkim listwa na elementy.

    Zostaw komentarz:


  • janf
    replied
    Mam coś z innej parafii, wzmacniacz lampowy 300B SE w trakcie prac - zdjęcie z pierwszych prób odsłuchowych:

    Zostaw komentarz:


  • MarekMitonski
    replied
    Takie gięcie można zrobić jak wspomniano na wiele sposobów ale do audio to chyba wybrał bym rozwiązania "lite" czyli bez tych nacięć... MDF nacinany może rezonować a te cięcia w zależności od kształtu gięcia różnie będą rozłożone. Jakąś metodą będzie klejenie tego klejami poliuretanowymi gdzie ta piana wypełni wszystkie rowki...
    Klejenie warstwowe na kopycie będzie tu na pewno lepsza. Takie gięcie na kopycie można wykonywać też na kilka sposobów. Można mieć kopyto i kontr kopyto, a można to zrobić na pojedynczym kopycie w prasie próżniowej gdzie kontr kopyto to nic innego jak folia lub membrana która dociska klejone elementy do kształtu kopyta.
    Nacinany MDF to raczej w meblówce. Poszukam kilka fotek które zrobiłem meblom, które robiliśmy metodą właśnie nacinanego.

    Last edited by MarekMitonski; 23.07.2023, 19:15.

    Zostaw komentarz:


  • Rosayo
    replied
    Wałek jest niewdzięczny do pracy ale też lepszy od pędzla. Sam ostatnio robiłem testy na Hartzlacku i powiem tak - idzie to zrobić ale też liczy się dokładność i tak jak koledzy powiedzieli odpowiednie przygotowanie MDF'u. Capon to must have jaki powinien być na półce. Ja używam HartzLack NC Ground. O dziwo u mnie bardziej dostępny od zwykłego ORYGINALNEGO Capona :)

    Zostaw komentarz:


  • jjurek
    replied
    Tak należało zrobić... Malowałem trzy razy wałkiem.

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Surowy mdf to pewnie kilka razy będziesz musiał lakierowac. Trzeba bylo wcześniej zamknąć caponem, albo poliuretanem.

    Zostaw komentarz:


  • jjurek
    replied
    Zamieszczone przez malutkiz Zobacz posta
    To Tynk dekoracyjny z leroy'a?

    Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka
    Jeger na surowym MDF. Nie jestem do końca zadowolony z efektu.
    Załączone pliki

    Zostaw komentarz:


  • Pogromca mitow
    replied
    Im więcej, tym lepiej. Zostaw jak jest i nie zmniejszaj.

    Zostaw komentarz:


  • Pteterycz
    replied
    Zrób około qtc 0,7 i będzie git :)

    Zostaw komentarz:


  • lokiec3
    replied
    Się pomału klei: 6f49512425c159a17e0ade1634dcc932_1689949175.jpg9930dbad490ca82212ee73508917e6b4_1689949177.jpg
    https://diyaudio.pl/i/22739/9930dbad...1689949177.jpg

    https://diyaudio.pl/i/22739/9930dbad...1689949177.jpg

    Mam pytanie do forumowiczów. Producent średniaka podaje objętość obudowy 5 l, mnie wyszło około 7. Ma to znaczenie w układzie trzydrożnym? Zostawić czy zmniejszać? 6f49512425c159a17e0ade1634dcc932_1689949175.jpg9930dbad490ca82212ee73508917e6b4_1689949177.jpg Pozdrawiam.
    Last edited by lokiec3; 21.07.2023, 15:27.

    Zostaw komentarz:

Czaruję...
X