Zamieszczone przez woj999
Zobacz posta
Ogłoszenie
Collapse
No announcement yet.
Zmiany w STX -ie - nowe głośniki i nie tylko :)
Collapse
X
-
Swoją drogą....jak to jest też w przypadku gotowych zestawów głośnikowych, wiele parametrów jest niemierzalnych i dlatego oprócz pomiarów eksperymenty i odsłuchy są niezbędne by stworzyć coś dobrego. Rozumiem, że przy produkcji głośników też taka empiryka odgrywa ważną rolę?
---------- Post dodany o 21:17 ---------- Poprzedni post o 21:12 ----------
Zamieszczone przez lklukasz Zobacz postanie widze przeszkód abyś to sprawdził i podzielił się spostrzeżeniami, pomiarami i opinią
Skomentuj
-
Zamieszczone przez woj999 Zobacz postaostępnością komponentów i ich parametrami w obrębie których trzeba się poruszać i stworzyć najlepsze możliwe połączenie -
Czyli idąc twoim tokiem rozumowania to powinienem sobie te elementy sam zaprojektować a potem je wykonać dopiero wtedy np wzmacniacz był by jak to ująłeś "zaprojektowany w ścisłym tego słowa znaczeniu" ? :)
A samo projektowanie tego np wzmacniacza twoim zdaniem ma wyglądać na losowym łączeniu tych elementów z nadzieją, że w końcu coś z tego wyjdzie ?
Skomentuj
-
woj999 nie chciałbym abyś się obraził ale cytat:
" Swoją drogą....jak to jest też w przypadku gotowych zestawów głośnikowych, wiele parametrów jest niemierzalnych i dlatego oprócz pomiarów eksperymenty i odsłuchy są niezbędne by stworzyć coś dobrego. Rozumiem, że przy produkcji głośników też taka empiryka odgrywa ważną rolę? "
Woj taki wpis może jedynie świadczyć o braku podstawowej wiedzy na temat przetworników. Gdyby było inaczej już dawno za pomocą wzorów czy też symulacji można byłoby zmajstrować "jedynie słuszny" głośnik.
raven1985 świetnie to wyjaśnił. Części Boeinga czy też Airbusa też są z Chin :) a gotowa maszyna skąd?
Tonsil od lat mamił własną produkcją membran a okazało się po wielu latach że to było nie tak. Nawet kupował gotowe głośniki z Chin i jedynie brandował, można i tak :) Jak jest z seasem vifa i scanem , ciekawe skąd magnesy kosze membrany itd?
Jakie to ma znaczenie? Ważny jest gotowy produkt. Magnesy neodymowe są w 100% produkowane w Chinach, oznacza to nic innego że każdy neodymowy głośnik jest na chińskich częściach?
"Poza tym lubię dłubać i eksperymentować"
Zacząłbym od teorii, szkoda kasy, tym razem to tylko 400 zł :)
Skomentuj
-
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaCzyli idąc twoim tokiem rozumowania to powinienem sobie te elementy sam zaprojektować a potem je wykonać dopiero wtedy np wzmacniacz był by jak to ująłeś "zaprojektowany w ścisłym tego słowa znaczeniu" ?
Inny przykład : projektowanie mebli - firmy z wyższej półki tworzą własne wzory, wszystko od podstaw, są indywidualne - choć wszystkie korzystają z tego samego materiału:drewna. Firmy masowo/budżetowe robią wszystko na jedno kopyto z wiórówki.
Podobnie rzecz się powinna mieć z głośnikami - dla mnie komponenty mają być indywidualnym projektem danej firmy (a czy coś robi podwykonawca czy nie to nie ma dla mnie znaczenia o ile zrobi to dobrze.
---------- Post dodany o 22:40 ---------- Poprzedni post o 22:33 ----------
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaWoj taki wpis może jedynie świadczyć o braku podstawowej wiedzy na temat przetworników. Gdyby było inaczej już dawno za pomocą wzorów czy też symulacji można byłoby zmajstrować "jedynie słuszny" głośnik.
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaCzęści Boeinga czy też Airbusa też są z Chin a gotowa maszyna skąd?
Skomentuj
-
woj999 podaj definicję produkcji wzmacniacza i samochodu oraz różnicę abym mógł znaleźć SENS Twojej filozofii :)
"Rozumiem, że przy produkcji głośników też taka empiryka odgrywa ważną rolę? "
woj999 powyższa Twoja wypowiedź zmieniona na pytanie jest znamienna dla moich wyobrażeń o Twojej wiedzy na temat przetworników :)Last edited by Kredo; 06.09.2012, 21:50.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez woj999 Zobacz postaSwoją drogą....jak to jest też w przypadku gotowych zestawów głośnikowych, wiele parametrów jest niemierzalnych i dlatego oprócz pomiarów eksperymenty i odsłuchy są niezbędne by stworzyć coś dobrego. Rozumiem, że przy produkcji głośników też taka empiryka odgrywa ważną rolę?
Wiele rzeczy jest od siebie wzajemnie zależnych a te zależności bywają bardzo skomplikowane i nie da się ich całkiem ująć matematycznie. Pozostaje więc eksperyment a nie jest to całkiem granie w totka :)
Zamieszczone przez woj999 Zobacz postaNie rozumiesz SENSU. Projektowanie wzmacniaczy itp to co innego, a głośniki to zupełnie co innego. Głośniki przyrównałbym do produkcji samochodów:
Silnik projektuje raz i stosuje w wielu modelach lub kupuje cały gotowy od innej firmy.
Nie robi żarówek do reflektorów tylko wybiera model z katalogu.
Nie projektuje akumulatora tylko wybiera z katalogu.
Tak samo z klimatyzacją, ABS, systemem kontroli trakcji, alarmem, stacyjką, czy bezpiecznikami itd.
Skomentuj
-
Głośniki przyrównałbym do produkcji samochodów: To producent PROJEKTUJE/TWORZY go i oczywiście zleca podwykonawcom wykonywanie wielu elementów.
To, że coś może być uniwersalne (np kosz, nabiegunniki czy magnes) i wykorzystujemy to po pewnych modyfikacjach w wielu głośnikach nie znaczy, że jest gorsze. Weźmy np. silniki w samochodach słynny 1.9TDI jeździł chyba we wszystkim od seata leona po VW transportera. A przykładów jest mnóstwo.
Właściwie to można powiedzieć, że bardziej samochody są jak klocki lego. Jak powstają skody i seaty? Weźmiemy to od golfa, tamto od passata, domieszamy trochę od audi a2 i wsadzimy w jakieś inne opakowanie...
Prawda jest taka, że nie da się wszystkiego od a do z zrobić samemu - z jednej strony bo się nie opłaca ale z drugiej strony po co marnować czas na pierdoły?
Np. jak zamawiamy resory to podajemy wymiary, podatność i skok liniowy + jeszcze parę technicznych informacji. Niech ktoś inny się głowi jaki dobrać materiał, jakie stężenie żywic itp.Last edited by Sound Wave; 06.09.2012, 22:01.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Sound Wave Zobacz postaNp. jak zamawiamy resory to podajemy wymiary, podatność i skok liniowy + jeszcze parę technicznych informacji. Niech ktoś inny się głowi jaki dobrać materiał, jakie stężenie żywic itp.
Cofnijmy się jednak lata wstecz. Jak wspominałem na stronie stx były dostępne wszystkie komponenty do budowy głośnika - tak że można było głośnik złożyć sobie samemu. Wierze, że początkowo produkcja odbywała się w taki właśnie sposób: złóżmy do kupy komponenty jakie udało się ściągnąć z Chin by wyglądało to jak głośnik i grało możliwie najlepiej jak się da z posiadanych komponentów. I rzeczywiście grało to tak jak kosztowało. Do dziś np. pamiętam swojego suba na GDN 27-150 SW "coś tam". Czyli była to (o ile tak rzeczywiście było, nie piszę tego złośliwie) sytuacja o której cały czas piszę - czyli składanie z klocków lego, z tego co jest dostępne. Tak to przynajmniej wyglądało z boku.
Cieszę się, że teraz jest inaczej i podwykonawcy robią elementy ale wg. WASZYCH parametrów. To rozumiem i akceptuję.
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postawoj999 nie chciałbym abyś odebrał to złośliwie ale powiedz co miałeś na myśli, pisząc o częściach z chin a teraz już piszesz że nie ma to znaczenia?
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaŻebym się czepiał ale wskaż, które dane na stronie STX wprowadziły Cię w błąd? Będziemy wdzięczni.
Wymiary głośnika kilka postów wyżej.
---------- Post dodany o 23:26 ---------- Poprzedni post o 23:24 ----------
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaProducent samochodów też nie projektuje wszystkiego od pojedynczej śrubki.
---------- Post dodany o 23:32 ---------- Poprzedni post o 23:26 ----------
Zamieszczone przez raven1985 Zobacz postaWszystko jest mierzalne tylko problem z przełożeniem tych pomiarów na wrażenia słuchowe
Pamiętam jak lata temu z zachwytem spoglądałem np. na charakterystykę głośnika Visaton SC10N - tak chwalonego i popularnego wtedy na forach, by później przekonać się, że tego nie da się słuchać, a coś z bardziej poszarpaną char. gra o wiele lepiej. Ale to były początki...
Skomentuj
-
woj999
ostatni 18 AWX kupiony prze ze mnie w lipcu tego roku ma wymiar 182,7 mm. Jak daleko mu do 184 a jak blisko do 182? Wydaje mi się że należy odesłać ten z wymiarem 184 do STX albo zmień suwmiarkę i nie bij piany:) Byłbym za tym aby jednak odesłać do STX :)
To samo tyczy się głośnika tweetera - rzeczywiście teraz jest front grubszy o 0,5mm, bardzo trzeba uważać aby w amatorskich warunkach nie walnąć się o 0,5 mm w podfrezie:))))) woj999 a gdzie przestrzeń dla uszczelki ??? Brak?
Tak czy siak tylko amator buduje zestaw głośnikowy zaczynając od obudów bez głośników.
I po co ta piana? o 0,5 mm?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaJak daleko mu do 184 a jak blisko do 182? Wydaje mi się że należy odesłać ten z wymiarem 184 do STX albo zmień suwmiarkę
chodzi o to ze na stronie STXa masz bledne dane
w danych glosnika podany jest wymiar 182mm
ale w projekcie kolumn otwor pod glosnik ma juz 184mm!
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaI po co ta piana? o 0,5 mm?
Skomentuj
-
chodzi o to ze na stronie STXa masz bledne dane
w danych glosnika podany jest wymiar 182mm
ale w projekcie kolumn otwor pod glosnik ma juz 184mm!
Ale nie chodzi o to. Chodzi mi o to że gdyby podane było ( z resztą tak jak jest) 182 a w projekcie również 182 to wtedy byłaby panika, gdyż każde 0.1mm już by nie weszło. Cóż wtedy rzekłby woj999 gdyby było w drugą stronę?
Jak widzę ten głośnik ma średnio około 183. Producent podaje podfrez 184, czy to są źle podane dane? Bez przesady a i tak nadal uważam, że robienie obudów bez głośników to szczyt amatorki. Nawet prozaiczny powód jak zaginięcie przesyłki czy też upadłość firmy może skończyć się naszymi problemami. Miałem taką okazję być sfrustrowanym po wycofaniu Vif z serii TC ale to było dawno i nikt nie zakładał takiego scenariusza.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaTym samym woj999 ma idealnie zrobione otwory pod nowego 18 AWX. Jeżeli w projekcie kolumn jest podane 184 (widać nie bez powodu 184 - różne skurcze matrycy, temp zewn. itd) a głośnik ma według woj999 183..., prawie 184 to idealna sytuacja.
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postanadal uważam, że robienie obudów bez głośników to szczyt amatorki.
widzisz roznice?
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaBez przesady a i tak nadal uważam, że robienie obudów bez głośników to szczyt amatorki. Nawet prozaiczny powód jak zaginięcie przesyłki czy też upadłość firmy może skończyć się naszymi problemami.
Szczyt amatorki? Był to przerobiony klon fx300, tzn. udoskonalony z grubszej płyty (zamiast 16mm to 19mm, front podwójny, na koniec na całość hdf 3mm) - 16mm to śmiesznie za mało. Cała reszta pozostała praktycznie taka sama, nawet wymiary frontu identyczne tylko głębokość większa. Głośniki leżały u mnie już ponad miesiąc, zanim frezowałem otwory - te zawsze zwykle robię niecały milimetr większe niż wymiary głośnika z papierów i nigdy nie było problemu.
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postawoj999 a gdzie przestrzeń dla uszczelki ??
Pod niskośredniotonowe uszczelka jest.
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaTak czy siak tylko amator buduje zestaw głośnikowy zaczynając od obudów bez głośników.
Skomentuj
-
woj999 niestety ale kłamiesz, przeczytaj co napisałeś
Gdybym wziął głośnik seasa i okazałby się, że zamiast katalogowych 176mmm +/-0.4 ma 178mm byłaby na tym forum burza i słusznie.
Dowiedziałem się również że można ten kosz doprowadzić do wymiaru 184 ale jednorazowo to znaczy podgrzać do do temperatury około 450 stopni i wtedy zmierzyć.
Zauważyłem że podany seas ma gorszą tolerancję niż STX. Dla wysokotonówki jest aż 0,6 mm, w STX jest 0,5. Dla podanej seasa nikotonówki jest tolerancja 0,8mm, dla STX według moich zmierzonych i tych dziś w STX przez STX jest maks. 0,8mm.
I co z tego że seas podaje +/- skoro możesz kupić dwa głośniki różniące się od siebie o 0,8 mm. W STX podają jak widać tolerancję w tak zwanym +, jak dla mnie bardziej słusznie niż w seas gdyż otwóru podfrezowanego nikomu się jeszcze nie udało zmniejszyć :) Można jedynie zwiększyć :)
Powiedzili w STX żebyś odesłał ten głośnik żeby zrobili ekspertyzę ponieważ sami są zadziwieni jak można było wtrysnąć kosz większy od matrycy :)
Kończąc ten śmieszny wątek okazało się że STX ma mniejszą tolerancję niż Seas, prócz egzemplarza woj999 ale miejmy nadzieję, że woj nie da zawygraną i udowodni że jego kosz ma 184mm :) Czekamy na rozwój tej śmiesznej sprawy.
Kolejny przykład amatorki Pana konstruktora:
Po wysokotonówkę brak bo była w oddzielnej komorze
Skomentuj
-
Panowie daj cie sobie spokój z takimi problemami jak 0.8 milimetra. Jak konstruowicz jest pierdoła to mu nawet 0,1 milimetra namiesza. Ile razy miałem ushera, vife z walniętą średnicą o 1milimetr i jakoś nigdy mnie to nie zdziwiło aniteż nie namieszało.
Kolega woj999 tego visatona SCn trzeba umieć zaaplikować aby stał się akceptowalnym,w swojej cenie głośnikiem,wcale nie jest taki najgorszy.
Skomentuj
-
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaZauważyłem że podany seas ma gorszą tolerancję niż STX. Dla wysokotonówki jest aż 0,6 mm, w STX jest 0,5.
w praktyce jest duzo dokladniej
w przypadku STXa natomiast kazda partia jest inna!
bylo tak w przypadku AWXa jak i w przypadku PJtek
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaW STX podają jak widać tolerancję w tak zwanym +, jak dla mnie bardziej słusznie niż w seas
Zamieszczone przez Kredo Zobacz postaPowiedzili w STX żebyś odesłał ten głośnik żeby zrobili ekspertyzę ponieważ sami są zadziwieni jak można było wtrysnąć kosz większy od matrycy
Skomentuj
Skomentuj